banner250

banner246

Danimarkalı siyasetçiden İsveç'te Kur'an yakma provokasyonu

İsveç'in Malmö kentinde Kur'an-ı Kerim yakmak isteyen Danimarkalı aşırı sağcı Sıkı Yön (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan'a iki yıl İsveç'e giriş yasağı getirildi.

Dini Haberler 29.08.2020, 19:17
Danimarkalı siyasetçiden İsveç'te Kur'an yakma provokasyonu

Kur'an yakmak isteyen Danimarkalı ırkçı siyasetçiye İsveç'e 2 yıl giriş yasağı getirildi

SVD gazetesinin haberine göre, bugün Malmö'ye giriş yapmaya çalışan Paludan sınırdan geri çevrildi.

İsveç Farklı Renkler Partisi Genel Başkanı Mikail Yüksel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsveç'te aşırı sağcı sokak ressamı Dan Park ile Danimarkalı ırkçı siyasetçi Rasmus Paludan'ın iki haftadır Malmö'de Müslümanları kışkırtmak için birçok girişimde bulunduğunu söyledi.

Irkçı siyasetçinin Müslümanların cuma namazı kılacağı sırada cami önünde Kur'an yakmak için polisten izin istediğini aktaran Yüksel, ''Polis buna güvenlik gerekçesiyle izin vermedi. Daha sonra ırkçı siyasetçi Malmö'nün başka bir yerinde Kur'an yakmak için ikinci izni istedi, buna da izin verilmedi. İsveçli aşırı sağcı sokak ressamı Dan Park, bunu Malmö İdari Mahkemesine götürdü. Mahkeme de polisin kararını haklı buldu.'' dedi.

Bunun üzerine Rasmus Paludan'ın Malmö'ye gelerek izinsiz gösteri yapma girişiminde bulunduğunu belirten Yüksel, ''Malmö sınır polisi bu provokasyonda izin vermedi. Paludan'ı sınır dışı ederken iki sene de İsveç'e girmesini yasakladı.'' ifadelerini kullandı.

İsveç polisi ve sivil toplum kuruluşlarına teşekkür eden Türk asıllı politikacı Yüksel, ''İki haftalık süreçte İsveçli ve Müslüman STK'ler, Kur'an yakma provokasyonu engellemek için yoğun çaba harcadı. Özellikle sosyal medyada imza kampanyası toplayarak yetkililerin dikkatini çekti.'' dedi.

Öte yandan Malmö'de aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi üyesi üç kişi, Rosengard bölgesinde Kur'an-ı Kerim'i yakarak sosyal medya hesaplarından yayınladı. Haberi alan polis olaya müdahale ederek söz konusu kişileri olay yerinden uzaklaştırdı.

- Dışişleri Bakanlığından kınama

Dışişleri Bakanlığınca, İsveç'te Kur'an-ı Kerim yakma provokasyonuna tepki gösterilerek, "Kur'an-ı Kerim'e yönelik çirkin tahriklerini en ağır şekilde kınıyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Danimarka'dan İsveç'in Malmö kentine gelen İslam düşmanı ırkçı bir sözde siyasetçi ile yandaşlarının Kuran-ı Kerim’e yönelik çirkin tahriklerini en ağır şekilde kınıyoruz." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, söz konusu provokatif eylemlerin birlikte yaşama kültürüne ve Avrupa değerlerine de vurulmuş ağır bir darbe olduğu vurgulandı.

Avrupa'daki Müslümanların son dönemde ırkçılık ve İslam karşıtı tutumlarla karşı karşıya kaldığı belirtilen açıklamada, "Kutsal Kitabımıza yönelik bu aşağılık eylem Müslümanların Avrupa’da maruz kaldıkları tehditin geldiği boyutu gözler önüne sermesi bakımından ibret vericidir." değerlendirmesi yapıldı.

Açıklamada, İsveç makamlarının, Kuran-ı Kerim'e yönelik tahrik içeren gösteriye izin vermemesine ve eylemi düzenleyen kişilere ülkeye giriş yasağı koymasına rağmen 28 Ağustos’ta aşırı sağcı parti mensuplarının kışkırtıcı eylemlerde bulundukları hatırlatılarak, "İsveç makamlarının, izinsiz gösteri yaparak, Kuran-ı Kerim’e saygısızlık yapanları gözaltına alması doğru yönde atılmış bir adımdır. İsveç makamlarını, bundan sonraki süreçte de, ülkedeki Müslümanları provoke etmeye yönelik eylemlerde bulunanlara karşı gerekli her türlü tedbiri almaya davet ediyoruz." ifadelerine yer verildi.

Kaynak: AA
Yorumlar (2)
Ahmet-i fani 11 ay önce
Ateşten daha sıcak. Kaynar sudan daha kaynar olan cehennem iyi ki var.
Fatih KARANFİL 11 ay önce
KUR'ANIN SAÇTIĞI NURU SÖNDÜREMEDİKLERİ İÇİN BARBARLIĞA BAŞVURUYORLAR.
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?