Antalya'da Yurt Dışı Eğitim ve Rehberlik Daire Başkanı Dursun Ali Coşkun ve Diyanet İşleri Uzmanı Ahmet Aslantaş'ın katılımlarıyla "Zekat Hizmetlerini Değerlendirme" konulu istişare toplantısı düzenlendi.

Antalya Konferanss (2)

Muratpaşa İlçe Müftülüğü Konferans Salonu'ndaki toplantının açış konuşmasını yapan İl Müftüsü Nazif Fethi Yalçınkaya, zekat ibadetinin önemine dikkat çekerek geçmiş yıllara ait zekat bilgilerini paylaştı.

Antalya’nın zekat konusunda iller bazında üçüncü sırada yer almasından duyduğu memnuniyeti dile getiren İl Müftüsü Yalçınkaya, tüm görevlilere teşekkür etti.

Antalya Zekat Konferansı 11

-  Milletler arasında gönül köprüleri kuruyoruz

Ardından kürsüye gelen Diyanet İşleri Başkanlığı Yurt Dışı Eğitim ve Rehberlik Daire Başkanı Dursun Ali Coşkun, "Toplumsal barış ve huzuru, toplumun dini, sosyal ve kültürel gelişimine yönelik her faaliyeti önemseyen Türkiye Diyanet Vakfı, yeryüzünde iyiliğin egemen olması misyonu, ülkemizde ve yedi kıtada insanlığın hizmetinde bir vakıf olma vizyonu ile hareket etmektedir. Yurtiçinde ve yurt dışında eğitim faaliyetlerine öncelik veren Vakfımız, Türkiye’de ve dünyanın farklı coğrafyalarında hayri ve sosyal çalışmalar yürütmekte, Kuran kurslarından, hafızlık eğitimine, imam hatip lisesinden üniversiteye, yüksek lisanstan doktoraya kadar eğitimin her kademesinde gençlerimize sağlam bir din eğitimi vermek için çalışmaktadır. Başarılı öğrencilere burs veren, yükseköğrenim öğrenci yurtları, öğrenci konuk evleri, kolej ve üniversite açan vakfımız, Uluslararası İmam Hatip Lisesi, Uluslararası İlahiyat ve Uluslararası Konuk Öğrenci Programı ile 108 ülkeden öğrencilere Türkiye’de eğitim imkanı sunarak milletler arasında gönül köprüleri kurmaktadır." şeklinde konuştu.

Antalya Konferanss (1)

- Umutla bekleyen kardeşlerimize merhem olacağız

Toplantıda sunum yapan Diyanet İşleri Uzmanı Ahmet Aslantaş ise Diyanet İşleri Başkanlığının mazlum coğrafyalardaki insanlara milletin desteğiyle umut olduğunu belirterek "Allah'ın emri olan namaz ve oruç kadar değerli ve farz ibadet olan zekatın, halkımız içerisinde bir ibadet şuuruyla farkındalık oluşturarak gerçekleştirilmesini, emanetin ehline teslim edilmesini siz sahada olan hocalarımızla birlikte sağlayacağız. Bütün gayretimiz çalışmalarıyla zekat toplama işine hayat verilecek inşallah. Yollar uzak olsa da, umutla bekleyen kardeşlerimize merhem olacağız." dedi.

Antalya Zekat Konferansı 22

Kardeşliğimiz zekatla bereketlensin sloganıyla yola revan oluyoruz diyen Aslantaş, "Amacımız Başkanlığımıza yasa ile tevdi edilen ibadet esasları ile ilgili işleri yürütme kanunuyla, halkımızın mali ibadetlerde Allah'ın bir emri olan zekat ibadetini yerine getirmesi hususunda rehberlik etmektir." ifadelerini kullandı.

Toplantı, dilek, istek ve sorunların dile getirilmesinin ardından sona erdi.

Editör: Ömer Ceylan