Bremen eyaleti Bremen kentinde camiye asılı Türk bayrağına çirkin saldırı düzenlendi.

Bremen DİTİB Selimiye Camii’ne gelen terör örgütü yandaşı, caminin önünde asılı Türk bayrağını kopartarak, bayrakla birlikte kaçtı. Saldırgan daha sonra Türk bayrağını yaktı.

Türk bayrağına yapılan saldırıyı polisle paylaştığını ifade eden dernek başkanı Hidayet Tekin, camilerinde bugün başlayan ve hafta sonu devam edecek kermes etkinliği için hazırlık yaptıklarını ve bayrak astıklarını söyledi.

tortum-şelalesi-33

Camilerin önüne Türk bayrağı ile birlikte Alman ve DİTİB bayraklarının da asılı olduğunu belirten Tekin, "Terör örgütü yanlısı saldırganın hedefi sadece Türk bayrağı olduğunu kameradan gözlemledik. Ana cadde üzerinden yüzü terör örgütünü simgeleyen bez parçası ile kapatan saldırganın Türk bayrağımızı kopartıp, bayrakla kaçtığını gördük. Hemen ardından polisi arayarak bilgi verdik ve kamera kayıtlarını paylaştık. Polis inceleme başlattı." dedi.

Çirkin saldırının görüntüleri büyük tepkilere sebep olduğunu söyleyen Tekin, caminin gençleri gün içerisinde yapılan saldırının saldırgan şahsa ait sosyal medya hesabından paylaşıldığını ifade etti.

Çirkin saldırıyı kendi Instagram hesabından paylaştığını belirten Tekin, terör örgütü yanlısının saldırı anını beraberinde kişi ya da kişiler tarafından çekildiği, daha sonra park alanında Türk bayrağını yakarak çiğnediğini ve bu çirkin saldırıyı kendi Instagram hesabından paylaştığını kaydetti.

Başkan Tekin, "Türk bayrağımıza yönelik bu çirkin saldırıyı şiddetle kınıyoruz." diye konuştu.

camideki-bayrağa-saldırı-22

Kuzey Ren Vestfalya eyaleti Duisburg kentindeki DİTİB Merkez Camii’ne de ırkçı ifadelerin yer aldığı tehdit mektubu gönderildi.

Olayla ilgili açıklama yapan Duisburg DİTİB Merkez Camii dernek başkanı Yusuf Aydın, camilerine gönderilen mektubu emniyet teşkilatıyla paylaştıklarını ve suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Tehdit ve hakaret içerikli mektubun camilerine 12’nin üzerinde gönderildiğini ifade eden Aydın, "Bugün posta yoluyla camimize üzerinde gamalı haç ve 'NSU 2.0' imzası bulunan tehdit içerikli mektup gönderildi. Derin üzüntü duyuyoruz. Fail yada faillerinin bir an önce yakalanarak adalete teslim edilmesini talep ediyoruz." dedi.

Editör: Ömer Ceylan