banner268

banner250

Teravih namazının hükmü ve mahiyeti nedir?

banner265

Teravih namazının hükmü nedir? Teravih ne demek? Teravih namazı ne zaman kılınır? Teravih namazı tek başına kılınabilir mi? Teravih namazının fazileti nedir?

Bilgi Köşesi 01.04.2021, 21:12
Teravih namazının hükmü ve mahiyeti nedir?

Sözlükte rahatlatmak, dinlendirmek anlamlarına gelen tervîha kelimesinin çoğulu olan teravih, dinî bir terim olarak, Ramazan ayında, yatsı namazı ile vitir namazı arasında kılınan nafile namaz demektir.

Resûl-i Ekrem (s.a.s.) ashabıyla beraber cemaat hâlinde bu namazı kılmış, onların iştiyakını görünce farz olur endişesiyle cemaatle kılmayı terk ederek yalnız kılmaya devam etmiştir. Yine Hz. Peygamber, “Kim inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek Ramazan namazını (Teravih) kılarsa, onun geçmiş günahları bağışlanır.” buyurarak teravih namazına teşvik etmiştir. Bu bakımdan teravih namazı, erkek ve kadınlar için sünnet-i müekkededir.

Teravih namazını dört rekâtta bir selam vererek kılmak caiz ise de, iki rekâtta bir selam vererek kılmak daha faziletlidir. Bu namazın her dört rekâtının sonunda bir miktar oturup dinlenmek müstehaptır. Bu dinlenmelerde tehlîl (lâ ilâhe illallah demek) ve salavât ile meşgul olunması uygundur.

Kaynak: Diyanet Haber
banner276
Yorumlar (1)
Ayhan Bozhalil 11 ay önce
Düzce Akçakocada yaşıyorum burada yatsı 21rigeçe oluyor kısıtlama sabah beştenakşam dokuza kadar buna göre burada teravi namazı kılınacakmı 65yaş üzerler ne yapacak saygılar