banner203

banner250

Teravih namazı nasıl kılınır?

Teravih namazı nasıl kılınır? Teravih namazı kaç rekat? Teravih namazı evde kılınabilir mi? Teravih namazının kılınışını öğrenmek için bu haberi okuyabilirsiniz.

Bilgi Köşesi 14.04.2020, 11:57
Teravih namazı nasıl kılınır?
© Diyanet Haber

Teravih namazı nasıl kıldırılır?

Teravih namazının cemaatle kılınışı:

İlk önce yatsı namazının sünneti kılınır ardından cemaatle yatsı namazının farzı kılınır. Farzın ardından yatsı namazının son 2 rekat sünneti kılınır.

Bundan sonra müezzin kayyım teravih namazı için nidada bulunur.

Böylece imam hatiple birlikte teravih namazına niyet edilerek başlanır.

Diyanet İşleri Başkanlığı teravih namazlarının 2'şer rekat olarak kılınmasını tavsiye etmişse de 4'er rekat olarak da kılınmaktadır.

Niyet:

İmamın niyeti: “Niyet ettim Allahı’ım senin rızan için teravih namazı kılmaya ve bana uyanlara kıldırmaya.

Cemaatin niyeti: “Niyet ettim Allah’ım senin rızan için teravih namazı kılmaya, uydum hazır olan imama.”

Teravih namazına niyet ettikten sonra tekbir alınır ve eller bağlanır.

1. Rekat

Sırasıyla imam hatip ve cemaat "Sübhaneke duası" okur, sadece imam hatip "Euzü besmele" çeker ve "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Rüku ve secde yapılır.

2. Rekat

İmam hatip "Besmele, Fatiha ve zammı sure" okur rüku ve secde yapılır ardından tahiyyata oturulur. İki rekat şeklinde kılınacaksa imam ve cemaat "Tahiyyat duası, Salli-Barik dualarıyla Rabbena duaları" okur ve selam verlir. Eğer 4'er rekat olarak kılınacaksa ilk tahiyyata oturulduğunda imam ve cemaat "Tahiyyat duası ve Salli, Barik duaları"nı okur sonra üçüncü rekata kalkılır.

3. Rekat

İmam hatip ve cemaat "Sübhaneke" sadece imam hatip "Euzü besmele, Fatiha ve zammı sure" okunur, rüku secdenin ardından dördüncü rekata kalkılır.

4. Rekat

Sadece imam hatip "Besmele, Fatiha ve zammı sure" okur, rüku secde yapılır ve oturulur. Bu oturuşta imam hatip ve cemaat "Tahiyyat duası, Salli-Barik ve Rabbena duaları"nı okuyarak sağ ve sol tarafa selam verilir.

Teravih namazı toplam kaç rekat kılınacaksa rekatlarda sıralama bu şekilde devam eder.

Teravih namazının ardından vitir namazı cematle kılınır.

--

Cemaatle vitir namazı nasıl kılınır?

1. Rekat

Önce niyet edilir adından tekbir alınır ve imam hatip ve cemaat "Sübhaneke" sadece imam hatip "Euzü besmele, Fatiha ve zammı sure" okur, rüku ve secdeye gidilir.

2. Rekat

Sadece imam hatip "Besmele, Fatiha ve zammı sure" okuyarak rüku secdenin ardından oturulur ve imam ve cemaat sadece "Tahiyyat duası"nı okur. Üçüncü rekata kalkılır.

3. Rekat

Sadece imam hatip "Besmele, Fatiha ve zammı sure"yi okuduktan sonra "eller kulak hizasında tekbir alınır." Bu tekbirden sonra imam ve cemaat kunut dualarını sessiz okur. Ardından rüku secde yapılarak son oturuş yapılır. İmam hatip ve cemaat "Tahiyyat duası, Salli-Barik ve Rabbena duaları"nı okuduktan sonra sağ ve sol tarafa selam verilerek vitir namazı tamamlanır.

--

Not: İmam hatibin açıktan okuduğu yerlerde cemaat okumaz ve dinler.

Evde tek başına teravih namazı nasıl kılınır? TIKLAYINIZ>>>

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (2)
Ahmet karaca 9 ay önce
Teravih namazında okunabilecek kısa ayetlerden misaller verilse pek hoş olur. Şuara 109 gibi. Birde cemaatte kadın varsa imamın niyet farklı olurmu? Kadın ,erkek, çocuklar aynı safta namaza durabilirmi? Cemaat, imam tekbir aldıktan sonramı yoksa imamla aynı andamı tekbir almalı. Aralarda su vs. içmek uygunmu?Ramazanı şerif hayırlar getirsin herkese.
MUSA GÜVEN 9 ay önce
Bütün İslâm Âleminin Şimdiden Ramazanî Şerifî Ayı Mübarek ve Bereketli olsun inşaAllah Amin