Diyanet İşleri Başkanlığı koordinesinde ülke genelinde eğitim öğretim faaliyetlerine devam eden 4-6 yaş Kur’an kurslarında karne heyecanı yaşanıyor.

Bu kapsamda Yakutiye İlçe Müftülüğüne bağlı Hoca Ahmet Yesevi 4-6 Yaş Kur’an Kursu’nda "Kur’an-ı Kerime Geçiş ve Dönem Sonu Karne Programı" gerçekleştirildi.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda minikler, dönem boyunca öğrendiklerini sergiledi.

yakutiye-karne-heyecanı-22

Miniklerin karne heyecanına ortak olan İlçe Müftülüğü Din Hizmetleri Uzmanı Samet Berberoğlu, "Diyanet İşleri Başkanlığımızın 4-6 yaş Kur’an kursları geleceğe dair önemli bir yatırım olarak Diyanet’in markası ve yüz akı olmuştur. Kurum olarak çok önemsediğimiz 4-6 yaş Kur’an kurslarımızın meyvelerini alıyoruz bugün. Kurslarımızda eğitim gören ve sayıları her geçen gün artan bu yavrularımız eğitime başladıkları ilk günden bugüne pek çok şeyi öğrendiler. Bizler hayatımızın her alanında olduğu gibi çocuklarımızın eğitiminde de Hz. Peygamberi örnek alıyor ve onun eğitim metoduyla onları yetiştirmeye gayret ediyoruz. Nitekim Efendimizin (sas) 'Çocuklarınız 7 yaşına gelinceye kadar onlara temel dini bilgileri öğretiniz' buyurmakta ve bizlere bunun örneklerini sunmakta. Bugün de istisnasız eğitim bilimcileri ve psikologlar diyorlar ki; 'İnsanoğlunun karakter yapısının yüzde 70’i, 7 yaşından önce oluşur.' Bizde istiyoruz ki, 7 yaşından önce çocuklarımıza sevgiyi, saygıyı, dürüstlüğü, milli ve manevi değerlerimizi öğretelim." dedi.

yakutiye-karne-heyecanı-33

Toplumların milli ve manevi değerleriyle var olduğunu belirten Berberoğlu, "Milletleri var eden onları yaşatan milli ve manevi değerlerdir. Bizi biz yapan değerleri gelecek nesillere aktarmakta bizim en temel görevimizdir. Bu bilinçle işe temelden başlayarak 4-6 yaş Kur'an kurslarımızda çocuklara elif be’den önce bu değerleri öğretiyor; vatan ve bayrak sevgisi aşılıyoruz. Hamdolsun bugün gelinen noktada milletimizin kurslarımıza olan teveccühü de bizlerin hizmet aşkını artırıyor. Daha iyi bir eğitim sunmak için gayret ediyoruz. Bizler inanıyoruz ki eğitim bir gönül işidir. Bir çocuğun kalbine dokunmanın onu yetiştirerek geleceğe hazırlamanın hiçbir maddi karşılılığı olamaz. Yine de bu vesileyle yavrularımıza büyük emek veren başta Esra Karadayı ve Kadriye Bilici hocalarımıza, siz kıymetli velilerimize teşekkür ediyorum. Karne heyecanı yaşayan yavrularımızı tebrik ediyor, başarılarının daimini Yüce Mevla’dan niyaz ediyorum." diye konuştu.

yakutiye-karne-heyecanı-44

Velilerin yoğun ilgi gösterdiği program, öğrencilere karne ve hediye dağıtımıyla sona erdi.