Çumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan "İl Müftüleri Kararnamesi" kapsamında Bursa Yıldırım İlçe Müftüsü iken Batman İl Müftülüğü görevine getirilen Ahmet Durmuş, görevine başladı.

Ahmet Durmuş, kimdir?

Ahmet Durmuş 1971 yılında Diyarbakır'ın Bismil ilçesine bağlı Üçtepe köyünde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokulu Bismil'de, liseyi ise Diyarbakır İmam-Hatip Lisesi'nde tamamladı. 1997-2001 yılları arasında Mardin-Kızıltepe Küçükayrık köyünde İmam Hatip olarak görev yaptı. 2001-2008 yılları arasında Diyarbakır-Bismil Hz. Hasan Camii’nde görev yaptı. İlahiyat önlisans eğitimini 2004 yılında tamamlayan Müftü Durmuş, daha sonra 2007 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden ve 2012 yılında da Konya Selçuklu Dini Yüksek İhtisas Merkezi'nden mezun olduktan sonra Diyarbakır-Hani ilçesinde Vaiz olarak görev yaptı. Akabinde 2013 yılında Diyarbakır-Hani İlçe Müftülüğüne atanan Durmuş, 2016 yılında Diyarbakır-Kocaköy İlçe Müftülüğüne, 2016 yılında Diyarbakır-Bismil İlçe Müftülüğüne atandı. Daha sonra 2022 yılında Bursa-Yıldırım İlçe Müftülüğüne atanan Durmuş, 22 Şubat 2024 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Batman İl Müftüsü olarak atandı.

Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde Arap Dili ve Belağatı alanında yüksek lisans eğitimi devam eden İl Müftüsü Durmuş evli ve sekiz çocuk babasıdır.

Müftü Durmuş iyi derecede Arapça bilmektedir.

Editör: Ömer Ceylan