Sabahın erken saatlerinde DİTİB Merkez Eyüp Sultan Camii’ne akın eden binlerce Müslüman, bayram namazı eda etmek için aynı anda saf tuttu.

Nurnberg Ditib 4

Camiyi ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Marcus König’i, Nürnberg DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Necmettin Saydan, dernek başkanı Hasan Arslan ve yöneticiler karşıladı.

Nurnberg Ditib 2

Cemaatin bayramını kutlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Marcus König, “Bugün aranızda olmaktan çok mutluyum. Hepiniz Nürnberg’in bir parçasısınız. Biz hep birlikte köprü vazifesi görerek özellikle kriz ve savaş zamanlarında birbirimizle iletişim içerisinde olmalıyız.” dedi.

Nurnberg Ditib 1

İnançların birleştirici ve dayanışmayı sağlayıcı bir özelliği olduğunu vurgulayan König, “Oruç, tüm semavi dinlerde olan bir ibadet, ve bizi birleştiren bir unsurdur. Özellikle Ramazan ayında zor durumda olan tüm insanları düşünmeli ve desteklemeliyiz. Bugün bayram gününde dünya genelindeki savaşlarda hayatını kaybeden insanları düşünmemiz gerekiyor. Savaşın kazananı olmaz, her iki taraf da kaybeder. Acı ve gözyaşı son bulmalıdır” şeklinde konuştu.

Nürnberg DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Necmettin Saydan ve dernek başkanı Hasan Arslan da, Büyükşehir Belediye Başkanı Marcus König'in ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek teşekkür etti.

Nurnberg Ditib 5

Bayramlaşmanın ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Marcus König, dernek yönetimi tarafından Ramazan çadırına davet edildi ve burada ağırlanarak ikramda bulunuldu.

Editör: Avrupa Haber Merkezi