Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ankara Sağlık Bilimleri Üniversitesi yerleşkesinde bulunan Gülhane Camii Yaz Kur’an Kursu’nda eğitim gören öğrencilerle bir araya geldi.

2023.07.14 Kur'an Kursu Öğrencileri Ziyaretimiz (1)

Başkan Erbaş'ı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Ankara İl Müftüsü Hasan Çınar, Keçiören İlçe Müftüsü Hasan Limon karşıladı.

Girişte bulunan çocuklar Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'a çiçek takdim etti.

2023.07.14 Kur'an Kursu Öğrencileri Ziyaretimiz (3)

Başkan Erbaş da Kur'an eğitimi alan öğrencilerle tanışarak ve görevlilerden çocukların durumları ve kursa devamlılıklarıyla ilgili bilgi aldı.

Yaz tatilini Kur'an-ı Kerim öğrenerek değerlendiren çocuklara ve eğiticilerine teşekkür eden Başkan Erbaş, kurs öğrencisi Halit Musab Keçeci'den de Kur'anı Kerim dinledi.

2023.07.14 Kur'an Kursu Öğrencileri Ziyaretimiz (6)

"2,5 milyon öğrenci camilerimizde kursa devam ediyor"

Öğrencilerde kısa süre içinde kaydedilen ilerlemeyi görmekten büyük mutluluk duyduğunu belirten Erbaş, "Camimizin altında hem 4-6 yaş grubundaki küçük çocuklarımız hem de ilk ve ortaokul öğrencileri çok güzel bir eğitim alıyorlar. 3 Temmuz itibarıyla Türkiye'deki bütün camilerimizde yaz Kur'an kurslarımız başladı. Kayıtlar devam ediyor, 2,5 milyona yakın çocuğumuz camilerimizde kursa devam ediyor." diye konuştu.

2023.07.14 Kur'an Kursu Öğrencileri Ziyaretimiz (4)

Birçok kişinin temel dini eğitimini Kur'an kurslarında aldığını ifade eden Erbaş, "Bu bir fırsattır, imkandır. Bir yaştan sonra öğrenmek de zorlaşıyor. Kur'an-ı Kerim'i bu yaşlarda öğrenmek daha kolay." dedi.

2023.07.14 Kur'an Kursu Öğrencileri Ziyaretimiz (5)

"Amacımız sadece sayı değil nitelik"

Prof. Dr. Erbaş, şunları kaydetti:

"Bizim çocuklarımız çok zeki. Bu sınıflarda derse giren hocalarımız birer anne, baba şefkatiyle çocuklarımıza kolaylaştırarak, tam Peygamber efendimizin "kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız" metodunu da takip ederek kısa zamanda temel dini bilgileri verme noktasında büyük bir başarı elde ediyorlar. Her yaz Kur'an kursu sonunda yaptığımız değerlendirmelerde bunu görüyoruz ve hocalarımıza bu başarılarından dolayı teşekkür ediyoruz. İnşallah amacımız sadece sayı değil nitelik. Gün geçtikçe kurslarımızda niteliğin de arttığını görüyoruz. Hem Kur'an-ı Kerim'i hem de temel dini bilgileri öğrenme konusunda yaz Kur'an kurslarımızın ülkemizde en büyük fonksiyonu üstlenen eğitim süreci olduğunu düşünüyorum."

Türkiye genelinde geçen seneye kıyasla kurslara katılımın arttığını belirten Erbaş, "Sezon sonuna kadar yaz Kur'an kurslarımızdan istifade edenlerin sayısı 4 milyon civarında olacaktır diye düşünüyorum." diye konuştu.

2023.07.14 Kur'an Kursu Öğrencileri Ziyaretimiz (7)

Editör: Ömer Ceylan