Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Tokat İl Müftülüğü tarafından düzenlenen "Hafızlık İcazet Merasimi"ne katıldı. Merasimde 120’si erkek, 138’i kız öğrenci olmak üzere 258 hafıza icazet verildi.

Karşıyaka Gaziosmanpaşa Merkez Camii'nde düzenlenen programda konuşan Başkan Erbaş, hafızlık eğitimlerini tamamlayan öğrencileri tebrik ederek, "Hafızlık icazet merasimleri en hayırlı merasimlerden biridir. Bunu Peygamber Efendimiz (sas) tanımlıyor ve en hayırlı olduğunu O bizlere öğretiyor; ‘Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenenleriniz ve öğretenlerinizdir’ buyuruyor." diye konuştu.

Başkan Erbaş, hafızlık dışında da Kur’an-ı Kerim’in öğrenilebileceğini belirterek, "Kur’an’ı okumasını bilmeyenler, eğer yüzüne okumasını öğrenirlerse, öğrenmeye çalışırlarsa onlar da en hayırlı işi yapmış olurlar." dedi.

tokat-hafızlık-merasimi-22

Camilerde Kur’an derslerinin olduğunu hatırlatan Başkan Erbaş, "4 yaşından 80, 90 yaşına kadar Kur’an-ı Kerim’i öğrenememiş vatandaşlarımız buyursunlar hocalarımız sizi bekliyor. Şimdi okullarımızda ortaokullarda, liselerde seçmeli Kur’an-ı Kerim dersi var. Bu bir fırsattır, çocuklarımız, öğrencilerimiz öğrenilebilecek en güzel yaşlarda Kur’an’ı öğrensinler." ifadelerini kullandı.

Başkan Erbaş, Kur’an-ı Kerim’in insanları karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için gönderilen bir Kitap olduğunu ve bütün insanlığa gönderildiğine işaret ederek, bütün insanların Kur’an-ı Kerim’den faydalanması gerektiğini belirtti.

Kur’an-ı Kerim’den bahsedilen, müzakerelerin ve derslerin yapıldığı yerlerde rahmetin olduğunu aktaran Başkan Erbaş, "Burada Kur’an’dan bahsediyoruz, hafızlık merasimi yapıyoruz. Şimdi burada 120 erkek hafızımız, 138 de kız hafızamız var, onların sayesinde bizler de meleklerin kanatlarından sağanak sağanak üzerimize inen rahmetten yararlanıyoruz." dedi.

tokat-hafızlık-merasimi-33

Merasim yapılan dua sonrası hafızlara belge ve hediye takdimiyle sona erdi.

Programa, Tokat Valisi Valisi Numan Hatipoğlu, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafiz Osman Şahin, Tokat İl Müftüsü Abdullah Pamuklu, hafızlar, aileleri ve vatandaşlar katıldı.

tokat-hafızlık-merasimi-44

- Caminin açılışını yaptı

Başkan Erbaş, daha sonra Karşıyaka Gaziosmanpaşa Merkez Camii’nin resmi açılışını yaptı.