Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde hafızlığını tamamlamış öğrenciler için düzenlenen ‘Hafızlık İcazet Merasimi’ne katıldı.

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Konferans Salonu’nda düzenlenen programda konuşan Başkan Erbaş, hafızlık merasimlerinin en hayırlı merasim olduğunu belirterek, “Bunu, Peygamber Efendimizin ‘Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenenler ve öğretenlerinizdir.’ hadis-i şerifine dayanarak söylüyorum. En hayırlı işi yapanların merasimi de en hayırlı merasimdir. En hayırlılar burada. Kuran'ı öğrenenler, öğretenler, hocalarımız burada. En hayırlı işi yapanların inşallah ahirette onların şefaatinden istifade edecek anneleri, babaları burada.” diye konuştu.

Başkan Erbaş, Hafız Abdullah Nazırlı’nın, “Eşref-i ümmet olanlar Hafız-ı Kur`an olur, Hafız-ı Kur`an olanın hafızı Kur`an olur” sözünü hatırlatarak, “Eşref-i ümmet olanlar, ümmetin en şereflileri burada. Onlar Kur’an’ı koruyor, Kur’an’ı koruyan hafızlarımızı da Kur’an korur’ diyor. Muhteşem bir beyit.” dedi.

“Hafiz”in, Allah Teala’nın esma-i hüsnasından birisi olduğunu belirten Başkan Erbaş, “Ne güzel bir ünvana sahip hafızlarımız. Ömürleri boyunca Yüce Rabbimizin esma-i hüsnasından birisini taşıyacaklar. Bu ne büyük bir lütuftur, bu ne büyük bir nimettir, elhamdülillah.” ifadelerini kullandı.

Allah Teala’nın Kur’an-ı Kerim’i kıyamete kadar koruyacağına işaret eden Başkan Erbaş, “Cenab-ı Hakk’ın Kur’an-ı Kerim’i koruma vasıtalarından en önemlisi, onu hıfz etmektir. İşte hafızlarımız. Kur’an’ın kıyamete kadar korunmasının en önemli vesilesi, en önemli vasıtası onu hıfz etmek, onu ezberlemek. İlk andan itibaren Efendimize ezberletildi. Sonra vahiy katipleri kaleme aldı ama aynı zamanda onlar da ezberlediler. Asr-ı Saadet’te Kur’an’ı ezberleyen yüzlerce hafız var.” şeklinde konuştu.

“Kur’an-ı Kerim, yaşanmak için indirilen bir kitaptır”

Başkan Erbaş, Hz. Peygambere verilen en büyük mucize olan Kur’an-ı Kerim’in, insanlığı karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için indirilen bir kitap olduğunu belirtti.

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak, hayat rehberi Kur’an-ı Kerim’le daha fazla insanımızı tanıştırmak, onun anlaşılmasını sağlamak ve daha fazla insanın anlamasına vesile olmak için çalıştıklarını anlatan Başkan Erbaş, katılımcılardan okunmak, anlaşılmak ve yaşanmak için indirilen bir kitap olan Kur’an-ı Kerim’i çok okumalarını istedi.  

Hafızları, ailelerini ve hocalarını tebrik eden Başkan Erbaş, şöyle konuştu:

“Hafızlarımızı tebrik ediyorum. Onlar yürüyen Kur’an’lar oldular. Hafızlarımızın hocalarını tebrik ediyorum. Hafızlık yapmak kadar yaptırmak da çetin bir iş. Onların gece gündüz demeden hafızlarımıza büyük fedakarlık içerisinde vakitlerini ayırmaları, fedakarlık ve o meşakkatlere katlanmaları ne büyük bir hizmet ve aldıkları sevapla amel defterleri dolacak inşallah.

‘Her nimetin şükrü kendi cinsindendir’ diyoruz ya. Hafızlarımız da inşallah ileride hafızlıklarının şükürlerini hafız yetiştirerek gösterirler, bunu umut ediyoruz. Hafızlarımızın annelerini, babalarını tebrik ediyorum, onlar destek oldular. Allah sizlerden, bütün katılan kardeşlerimizden razı olsun. Merasimimiz mübarek olsun. Cenab-ı Hak, Kur’an’ı bilmeyenlerin öğrenmesini, öğrenenlerin okumasını, okuyanların yaşamasını nasip eylesin inşallah.”

Merasimin ardından, hafızlığını tamamlayan 94 kız öğrenciye icazet verildi.

Programa, Yenimahalle Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı, Talim ve Terbiye Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Nezir Gül, Yenimahalle İlçe Müftüsü Murat Okuyar, hafızlıklarını tamamlayan öğrencilerin aileleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.