Kahramanmaraş'ta Vali Mükerrem Ünlüer tarafından karşılanan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Valilik Şeref Defteri'ni imzaladı.

Başkan Erbaş, Kahramanmaraş'ta-1

Başkan Erbaş, burada yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş'ın 6 Şubat depremlerini en ağır şekilde yaşayan 4 ilden birisi olduğunu söyledi.

Kahramanmaraş depremlerinde çok büyük acılar yaşandığını ve büyük yıkımlar meydana geldiğini hatırlatan Başkan Erbaş, depremin ilk günü bölgeye geldiklerini ve o büyük felaketi ilk anından itibaren gördüklerini ifade etti.

Başkan Erbaş, Kahramanmaraş'ta 2

Birkaç gün bölgede kaldıklarını ve Kapıçam Şehir Mezarlığı'nda yüzlerce kişinin cenaze namazına katıldıklarını anımsatan Prof. Dr. Erbaş, şunları kaydetti:

"Türkiye Diyanet Vakfımız hemen ilk günden itibaren yola çıktı. Maraş'ta günlük 10 bin kişinin yemek yiyebileceği mobil mutfağı buraya kurdu. Hakeza başka yerlere de kurdu. Vatandaşlarımıza elimizden geldiği kadar destek olmaya gayret ettik. Çok şükür bugün gelmiş olduğumuz durum hakikaten devletimizin büyüklüğünü ortaya koyuyor. Valilerimizin ne büyük bir gayretle şehirlerimizin tekrar o depremin izlerini bir an önce silmesi, vatandaşlarımızın bir an önce yuvalarına kavuşmaları, hayatın devam edebilmesi için o şartları oluşturma noktasında valiliklerimiz, belediyelerimiz çok fedakarca çalışmalar yaptı. Allah razı olsun."

Kente gelmelerinin nedenlerinden birinin kolaylıklar dilemek, diğerinin ise yapılan çalışmalar için yetkililere teşekkür etmek olduğunu anlatan Erbaş, gün içerisinde bazı etkinliklere katılacaklarını dile getirdi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş daha sonra Büyükşehir Belediyesini ziyaret ederek, Başkan Fırat Görgel ile depremin ardından normalleşme sürecine katkı sunmak adına görüş alışverişinde bulundu.

Başkan Erbaş ve beraberindekiler, ziyaretin ardından İl Müftülüğüne geçti.