Samsun İl Müftülüğü ile il ve ilçe TDV şubelerinin 2024 yılı vekaletle kurban organizasyonunda çalışma sistemi  ve sonrasında açılacak olan Yaz Kur’an Kurslarına dair hazırlıkların konuşulduğu toplantıya Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Sn. Sedide Akbulut konuşmacı olarak katıldı.

İl Müftülüğü Çok Amaçlı Salon’da Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan toplantının açılışında konuşan İl Müftüsü Seyfullah Çakır, şunları kaydetti:

"Diyanet İşleri Başkanlığımız bugün bir taraftan hizmet sunduğu hedef kitlesini genişletirken diğer taraftan da hizmet kalitesini artırıyor elhamdülillah. Bugün yine çok önemli ve Başkanlığımızın yüz akı iki hizmeti olan Vekâletle Kurban Organizasyonu ve 2024 Yılı Yaz Kur’an Kursları çalışmalarımızda verimli hizmetler sunabilmek amacıyla burada toplandık.

Kurban, ilk insandan günümüze çeşitli şekillerde hemen hemen her toplumda ve inançta yer bulan ve ancak Hz. İbrahim vesilesiyle İslam’da en güzel biçimini alan, özü itibariyle bireysel bir eylem olmakla birlikte sonuçları bakımından toplumsal boyuta sahiptir. Yine aynı dönemde Yaz Kur’an Kurslarımız açılacak. Ve hayatının başlangıç dönemlerinde ve gençlik döneminde dini değerleriyle cami ve Kur’an Kurslarımızda buluşacak olan çocuklarımız bize gelecek, camilerimiz şenlendirecek. Bizler gerek mekânlarımız gerekse personelimiz olarak tüm hazırlıklarımızı tamamlamış olarak çocuklarımızı, gençlerimizi bekliyor olacağız."

Toplantıda Başkanlık çalışmalarına dair bilgilendirmede bulunan Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Sedide Akbulut, "Türkiye Diyanet Vakfı kırk yılı aşkın bir süredir hizmet vermektedir. Bizim derdimiz sadece kurban kesmek, dağıtmak değil. Bu vesileyle İslam’ ın güzelliklerini gidilmeyen yerlere ulaştırmak, insan yetiştirmek. Bununla beraber biz kurban kesmek isteyen vatandaşa yardım etmek istiyoruz. Nasıl güvenilir bir kurban bağışlayabilirsin?  346.667.378 kişiye geçen sene kurban eti ulaştı. 2024 planlamamıza göre desteklerinizle 82 ülke 218 bölgede kurbanlar kesilecek inşaallah." ifadelerine yer verdi.

Genel Müdür Akbulut Yaz Kur’an Kursları ile ilgili olarak, "Biz toptan bir şekilde bu ümmetin çocuklarına nasıl ulaşacağız? Onun için 'Muallimim' diyen olmak gerektir imanlı, edepli, sonra liyakatli, sonra vicdanlı. Şair diyor ya. Bir de bizden beklenen mürşitlik var.  Yapay zekaya bırakmayacağımız iki konu var. Biri muallimlik, biri mürşitlik. Yani muallimliği yapay zekaya bırakamazsın. Her şeyi öğretemezsin. İrfanı yoktur, ahlakı yoktur. Görsel bir davranışı çocuğa yapay zeka veremez ama siz verirsiniz. Bu yaz öğrencilerimizin kalbine Kur’an’ı nakşederek yazacağımız bir yaz olacak inşallah." şeklinde konuştu.