Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Türkiye genelindeki tüm camilerde 2023 yılının ilk sabah namazında "Ailelerle Sabah Namazı Buluşması" programları düzenlendi.

Bursa

Yeni yılın ilk sabahında Bursa ve çevre ilçelerden gelen vatandaşlar Ulu Camii'ne akın etti.

bursa-11-1

Bursa İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır’ın her pazar vaaz ettiği programda 2023 yılının ilk sabah namazını vatandaşlar yoğunluktan sokak ve yollarda eda etti.

Namaz çıkışında vatandaşlara çorba ikramı yapıldı.

2023 sabahı camiler doldu, taştı01

Konya

Konya İl Müftülüğü tarafından "Ailece Camide Milletçe Duadayız" sloganıyla Kapu Camii’nde "Sabah Namazı Buluşması" gerçekleştirildi.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda, tesbihat yapıldı, ilahiler okundu.

Program İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Öge’nin duasıyla sona erdi.

2023-sabahı-camiler-doldu,-taştı02

Kütahya

Kütahya İl Müftülüğünce Ulu Camii’nde gerçekleştirilen buluşmada konuşan İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Mü'min olmanın önemine dikkati çekerek, Allah’ın Mü’min kullarına sayısız müjdeler vadettiğini ifade etti.

Buluşmaya, Dumlupınar Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Çelik, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

2023-sabahı-camiler-doldu,-taştı03

Çorum

Çorum Akşemseddin Camii, yılın ilk sabah namazında doldu, taştı.

"Sabah Namazı Buluşmaları" programları kapsamında gerçekleştirilen buluşmada, Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Cemaate hitap eden Çorum İl Müftüsü Muharrem Biçer, "Yeni yılın cümlemize hayır, sağlık, huzur ve bereket getirmesini Cenabı Hak’tan niyaz ediyorum." dedi.

Dua ile sona eren programın ardından katılanlara çeşitli ikramlarda bulunuldu.

2023-sabahı-camiler-doldu,-taştı04

Manisa

Manisa İl Müftülüğü tarafından 2023 yılının ilk sabah namazı buluşması gerçekleştirildi.

Sultan Camii Külliyyesi’nde düzenlenen buluşmada İl Müftüsü Dr. Hasan Hüseyin Güller, "Yılın ilk ve son günleri kişinin kendini muhasebeye çektiği zamanlar, tövbe zamanlarıdır. Tövbe hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Hepimiz insanız ve beşeriz. Dolayısıyla bilerek ve bilmeyerek günah işleyebiliyoruz. Tövbe de kişinin işlediği günahtan kötülükten en kısa sürede vazgeçmesi, o günahın affedilmesi için Allah’a dua etmesi ve o günahı bir daha işlememek için Rabbine söz vermesi demektir. Biz kullara düşen de bu bilinci her daim diri tutarak, Rabbimizin rahmetine merhametine ve af kapısına sığınmak olacaktır." dedi.

Buluşmaya, Kütahya Dini İhtisas Merkezi Eğitim Görevlisi Bahaddin Tellioğlu, din görevlileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

2023-sabahı-camiler-doldu,-taştı05

Karaman

Karaman İl Müftülüğünce "Ailece Camide, Milletçe Duadayız" sloganıyla 2023 yılının ilk sabah namazı buluşması gerçekleştirildi.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Camii'nde düzenlenen buluşmada Kur’an-ı Kerim tilavet edildi, tesbihat yapıldı.

Programda konuşan İl Müftüsü Faruk Gürbüz, "Miladi takvime göre başlangıç yaptığımız yeni yıla sabah namazında ilahi huzurda buluştuk. Önceki yılda bu şekilde bir programla başladık ve her pazar sabah namazı buluşmalarına devam ediyoruz. Sabah namazı buluşması programının hazırlık ve davet aşamasında katkı sunan, katılım sağlayan herkese ayrı ayrı teşekkür ederim." dedi.

Yağmur duası yapılan buluşmanın ardından katılanlara çeşitli ikramlarda bulunuldu.

2023-sabahı-camiler-doldu,-taştı06

Gümüşhane

Gümüşhane İl Müftülüğü tarafından Merkez Kemaliye Camii'nde gerçekleştirilen buluşmada, Kur'an-ı Kerim okundu, dua edildi.

Buluşmaya İl Müftüsü Hüseyin Gün, İl Sağlık Müdürü Necip Yemenici, Defterdar Vedat Akıllı, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Program, duanın ardından sona erdi.

2023-sabahı-camiler-doldu,-taştı07

Düzce

Düzce İl Müftülüğü tarafından Cedidiye Camii’nde yoğun katılımla gerçekleştirilen program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Cemaate hitap eden İl Müftüsü Osman Aydın, "Yeni yılın ilk sabahında rabbimizin emrini hep birlikte yerine getiriyoruz. Uzaktan yakından gelerek bu coşkulu atmosferi bizlere yaşattığınız için sizlere teşekkür ediyorum, Allah hepimizden razı olsun." dedi.

Program yapılan dua ile sona erdi.

Kayseri

Kayseri İl Müftülüğü tarafından 2023 yılının ilk günü Hunat Camii’nde sabah namazı buluşması gerçekleştirildi.

Hunat Camii’nde sabah namazı öncesi, cami görevlilerinin okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program, ilahi ve kasidelerle devam etti.

kayseri-11-4

İl Müftü Yardımcısı Yaşar Bolat, "İmtihan için geldiğimiz şu fani dünyada kalan ömrümüzden 1 yıl daha geldi geçti. Yeni yılın ilk seher vaktinde bu güzel mekanda Yüce Allah’a dua ve niyazda bulunmak için bir araya geldik. Şimdi ömür muhasebesi içinde olalım. Rabbimiz kalan ömrümüzü geçen ömrümüzden hayırlı eylesin." diye konuştu.
Konuşma sonrası yapılan tesbihatin akabinde İl Müftü Yardımcısı Dr. Dursun Sarı tarafından yapılan dua ile program sona erdi.

Program sonrası cami çıkışında  cemaate çorba ikramı yapıldı.

küthya-11

Kütahya/Gediz

Gediz Müftülüğü, yeni yılın ilk günü Salur Camii’nde "Ailece Camideyiz, Milletçe Duadayız" temasıyla "Sabah Namazı Buluşması" gerçekleştirildi.

İlçe Müftüsü Sebahattin Turan, "Yeni yıla girilmesini bir kısım insanlar sevinçle karşılamakta. Halbuki müminler olarak, Rabbimizin emanet olarak vermiş olduğu ömür sermayesinden bir yıl daha gitti diye hüzünlenmeliyiz. Bu bağlamda kendimizi muhasebeye çekerek, Araf Suresi 172. ayetinde 'Ben sizin rabbiniz değil miyim? Elbette öyle! Tanıklık ederiz.' denildiği üzere Rabbimiz ile olan ahdimizi ve kulluğumuzu yeniden gözden geçirmeliyiz." dedi.

Program yapılan dua ile sona erdi.

Program sonrası katılımcılara, kahvaltı ikramında bulunuldu.