Selçuklu Kur'an Kursu'nda hafızlığını ikmal eden 16 yaşındaki Ahmer Yasin Omuk, Aksaray Karamanoğlu Ulu Camii’nde Sabah namazında başlamak suretiyle Kur'an-ı Kerimi Fatiha suresinden, Nas suresine kadar ezbere okuyarak Aksarayda bir ilki gerçekleştirdi.

Selçuklu Kur'an Kursu'nda eğitime devam eden Omuk, Diyanet İşleri Başkanlığınca Kayseri’de düzenlenen hafızlık sınavına girerek başarıyla "Hafızlık Belgesi"ni aldı.

Hafızlık belgesini alan genç, ailesi ve hocasının istek ve talepleri üzerine Aksaray tarihi Ulu Camii'nde Kur’an-ı Kerimi ezbere okumak için sabah namazında başlayıp yastı namazında bitirmek için çalışma yaptı.

İlk başta tereddütte düşen genç hafız, hocası ve ailesinin desteği ile planladığı şekilde sabah namazında başlayıp yastı namazında Kur’anı Kerimi baştan sonra yaklaşık 14-15 saat içerinde ezbere okuyarak hem ailesini hem de hocasını gururlandırdı.

genç-hafız-aksaray-22

- "Yeryüzünde Kur'an kadar ezberlenen metin yoktur"

Genç hafızı tebrik eden Aksaray İl Müftüsü Veysel Işıldar, "Öncelikle şükürler olsun. Kuran’ın bir ayetinde Cenab-ı Allah buyuruyor ki; 'Kuran’ı biz indirdik, onu biz muhafaza edeceğiz' buyuruyor. Cenabıhak, kainatta yarattığı her şeyi bir sebebe bağlamış. Kuran, Allah’ın Peygamber Efendimiz vasıtasıyla insanlığa gönderdiği en büyük mucizedir. Kur'an, sürekli okunan, tekrar edilen, ibadet edilen, amel edilen böyle bir mucizedir. Dolayısıyla yeryüzünde Kur'an kadar ezberlenen, hafızalarda muhafaza edilen başka bir metin de yoktur. Gerek ilahi menşeili olsun, gerekse de insan mahsulü olan, içinde hükümler olan, kendisiyle ibadet edilen, böyle bir metin olmamıştır ve olmayacaktır. Bu sadece Allah’ın, Kuran-ı Kerime mahsus kıldığı insanlık alemine büyük bir lütfudur." dedi.

"Kur'an kurslarımız devletimizin göz bebeğidir"

Müftü Işıldar, "Burası Salihler şehri, yani salih insanların devletimize, milletimize hizmetler etmiş bu güzel şehrimizde bunun güzel bir örneğini daha yaşıyoruz. Şu an yanımızda duran genç hafızımız 14 saat gibi bir sürede, bir oturuşta, şu içinde bulunduğumuz muhteşem mabette, hocalarımızın nezaretinde Cenabıhakk'ın en büyük mucizesi olan yüce kitabımızı baştan sona okumak suretiyle bunu bir daha ispat etmiş oldu. Bu, hem evladımız adına çok sevindirici, hem onun ailesi adına çok gurur verici bir hadise. Tarihe tanıklık edecek öyle bir olayı yaşamış olduk. Bu manada ben öncelikle evladımızı tebrik ediyorum. Ailesini de tebrik ediyorum. Evladımıza gece gündüz mesai harcayan hocalarımız da burada onlara ben çok teşekkür ediyorum. Bizim Kur'an kurslarımız devletimizin göz bebeğidir. Kur'an’ın okunduğu yere rahmet ve bereket iner. Kur'an-ı Kerim’in tefekkür edildiği, hükümlerinin konuşulduğu yerlere rahmet meleklerinin ineceğini Peygamber Efendimiz bize haber veriyor. Hakikaten böyledir. Kuran’ın okunduğu yere rahmet iniyor. Biz bunu ruhlarımızda, gönüllerimizde hissediyoruz. Bu manada böyle tarihi bir mekanda, böyle güzel bir hadise gerçekleşmiş oldu." ifadelerini kaydetti.

"Yapılan yardımlar boşa gitmiyor"

Müftü Işıldar, "Bu manada siz değerli basın mensuplarına da bizim sesimizi milletimize duyurduğunuz için sizlere müteşekkirim. Çünkü bu müesseselere dünyanın dört bir yanından insanlarımız, kız Kur'an kurslarımıza, 4-6 yaş kurslarımıza, hakeza evladımızın yetiştiği kurslarımıza muhteşem yardımlar göndererek sahip çıktıklarını gösteriyorlar. Onlara da buradan selam olsun. Yaptığınız yardımlar boşa gitmiyor. Onun somut örneğinin burada yaşamış oluyoruz. Okunan Kur'an-ı Kerim ve okunmasına vesile olan hocalarımız ve milletimizin üzerine Allah’ın rahmetinin bu dünyada da, öbür dünyada da tecellilerine niyaz olsun diye dua ediyorum. İnşallah bu hafızlığımızın üzerine de bu yoldan gidecek nice hafızlarımızın olduğunu biliyoruz. Hayırlı ve mübarek olsun." diyerek sözlerine son verdi.

Editör: Ömer Ceylan