İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde yapımı tamamlanan Şule Yüksel Şenler Vakfı Hizmet Binası’nın açılış töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapıldı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, eserleri, kitapları, konferansları ve destansı mücadelesiyle yakın tarihe silinmez izler bırakan Şule Yüksel Şenler’i rahmet ve özlemle yad ettiğini söyledi.

Şenler’in hatırasına sahip çıkmak ve örnek hayatını gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla kurulan Vakfın kısa sürede bilhassa kadınlar arasında teveccüh görmesini memnuniyetle karşıladıklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vakfın, farklı alanlarda yürüttüğü projelerle adını taşıdığı Şule Yüksel Şenler’e olan vefa borçlarını hakkıyla yerine getirmeye gayret ettiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hizmet binasının her bakımdan ihtiyacı karşılayacak bir eser olarak planlandığını ve tefriş edildiğini kaydederek, şöyle devam etti:

“Vakıf merkezimiz, toplantı salonu, çok amaçlı eğitim salonu, araştırma kütüphanesi, bilişim, teknoloji, tasarım, moda üretim atölyeleri ve kafeteryasıyla gençlerimizin uğrak mekanlarından biri olacaktır. İstanbul’umuzun manevi muhafızı Eyüp Sultan Hazretleri’ne komşu bir konumda hizmet verecek Vakfımızın kapıları, genç kızlarımız başta olmak üzere tüm kadınlarımıza ve vatandaşlarımıza sonuna kadar açıktır. İnşallah burası merhum Şule ablamızın uğruna ömrünü adadığı aklıselim, kalbiselim, zevkiselim nesillerin yetiştiği bir ocak görevi görecektir.”

Bazı insanların hayatlarıyla insanlara fener olduğuna ve rehberlik ettiğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kulluğumuzu ve bu dünyada varoluş gayemizi hatırlatırlar. Onların aydınlık yüzlerine bakınca sadece pürüzsüz bir vicdanı değil, aynı zamanda insanı insan yapan yüce değerleri de görürüz. Fikir ve ruh dünyamızın kutup yıldızları mesafesindeki bu anıt şahsiyetler ‘Alimin ölümü alemin ölümü gibidir.’ sözündeki hikmetin canlı şahitleridir. Ömürlerine sayısız eseri, kitabı ve mücadeleyi sığdıran böylesi insanlar geride hep şükranla, dua ile anılacak muazzez bir miras bırakmışlardır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şenler’in, mücadele ve imtihanlarla geçen ömrü boyunca sonucu ne olursa olsun Hakk’ın hatırını daima en üstte tuttuğunu dile getirerek, Şule Yüksel Şenler’in “Huzur Sokağı” adlı romanıyla birçok gence ilham veren, cesaret aşılayan, hidayetlerine vesile olan yürekli bir dava kadını olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kaleme aldığı kadın sayfaları, köşe yazıları ve kitaplarıyla milyonların gönlünde taht kuran Şenler’in, gençler, kadınlar, toplum ve aile yapıları hakkında yazdığı yazılarıyla büyük bir dönüşümün öncülerinden olduğunu ifade etti.

Şenler’i çağdaşlarından ayıran en önemli vasfının, kendini gazete köşelerine ve kitap sayfalarına hapsetmemesi olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“O, fildişi kuleden ahkam kesmek yerine bizzat hayatın içinde yer almayı tercih etti. Kızmak, küsmek, kendini toplumdan izole etmek yerine, inandığı değerleri il il dolaşarak konferanslar vasıtasıyla halkımıza anlatmaya çalıştı. Güçlü kalemi yanında emsalsiz bir de hatip olan Şule Yüksel Şenler, gittiği her yerde binlerce insana hitap etmiş, toplantı salonları, camiler, meydanlar, onu dinlemek için gelenlerle dolup taşmıştı. Onun coşkun bir ırmak misali akan sohbetini dinleyip de etkilenmemek şüphesiz mümkün değildi. Türkiye’yi karış karış gezmesi, en küçük nahiyeye giderek İslami tecrübelerini anlatması, özellikle gençlerimizi derinden etkilemiştir. Şule Hanım’ın kendine has örtünme tarzının gençler tarafından örnek alınması ve yaygınlaşması irtica yaygaracılarını da harekete geçirmiştir.”

"Dönemin cumhurbaşkanı tarafından açıkça tehdit edildi"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şenler’in zaman zaman gazete manşetlerinden doğrudan hedef gösterildiğine vurgu yaparak, “Dönemin cumhurbaşkanı tarafından açıkça tehdit edildi. Hakkında yürütülen soruşturmalar, kovuşturmalar hiç eksik olmadı. İsmi marjinal örgütlerin infaz ve ölüm listelerinde yer aldı. Konferanslarına yönelik bomba ihbarları yapıldı. Evi kundaklanmaya, ateşe verilmeye, canına kastedilmeye çalışıldı. ‘Sıkma baş’ denilerek fütursuz itibar suikastlarına maruz bırakıldı. Ama bunların hiçbiri Şule Yüksel Şenler’i, inandığı yolda yürümekten, inandığı değerleri cesaretle savunmaktan bir an olsun alıkoymadı.” diye konuştu.

Milletin inancına düşmanlıkta sınır tanımayanların tehdit dozlarını artırdıkça Şenler’in mücadele bayrağını daha da yükselterek, tüm baskılara ve tehditlere rağmen Türkiye'de hem direnişin hem de dirilişin sembollerinden biri haline geldiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, faşizmin kol gezdiği karanlık yıllarda Şule Yüksel Şenler’in mücadelesiyle insanlara özgüven aşıladığını dile getirdi.

"Kadınlarımıza kamusal alanda var olabilmenin yolunu açmıştır"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şenler’in nice genç kızlara inancından taviz vermeden okumasına ilim ve hikmetle buluşmasına öncülük ettiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Şule Hanım’ı itibarsızlaştırmaya çalışanların en büyük hazımsızlığı onun yıllardır öz yurdunda parya olarak görülen Anadolu insanına verdiği işte bu öz güven ve cesaret duygusudur. Şenler, modernle geleneği kucaklaştıran fikirleriyle özellikle kadınlarımıza, kamusal alanda var olabilmenin yolunu açmıştır. Türkiye’nin ve kadınlarımızın bugün elde ettiği başarılarda Şule ablamızın emeği, gayreti ve dirayetli duruşunun çok büyük payı vardır.”

Şule Yüksel Şenler Vakfı hizmet binasının hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, binanın yapımında emeği geçenlere de teşekkür etti.

- Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, dua etti

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından dua etti.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, duasında şu niyazda bulundu:

“Açılışını yapmış olduğumuz Şule Yüksel Şenler Vakfımızın hizmet binasında nice hayırlı hizmetler yapmaya vesile eyle Ya Rabbi. Ya ilahel alemin Şule Yüksel Şenler ablamızın bu vesileyle mekanını cennet, makamını ali eyle, kendisi gibi nice kızlarımızı, kadınlarımızı yetiştirmeyi bizlere nasip eyle Ya Rabbi.

Ya Rabbi Şule Yüksel Şenler ablamız nice güçlüklerle, sıkıntılara göğüs gererek din-i Mübin-i İslam’ı anlatmaya, kadınlarımıza öncü olmaya gayret etti, onu ve tüm öncüleri rahmetine gark eyle Ya Rabbi. Şule Yüksel Şenler Vakfımızın tüm birimlerinden istifade etmeyi, gençlerimize, kadınlarımıza, kızlarımıza nasip eyle Ya Rabbi."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışın ardından eşi Emine Erdoğan ile birlikte vakıf binasını gezdi.

Açılışa, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ile İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da katıldı.