Medine-i Münevvere'yi görünce yapılacak dua

Medine-i Münevvere görülünce salat ü selam artırılır. Ziyaretin yararlı olması, dünya ve Ahiret saadeti getirmesi için dua edilir. Bu çerçevede yapılabilecek dualardan biri şöyledir:

اَللّٰهُمَّ افْتَحْ عَلَيَّ أَبْوَابَ رَحْمَتِكَ وَارْزُقْنِي مَا رَزَقْتَهُ أَوْلِيَائَكَ وَ أَهْلَ طَاعَتِكَ وَاغْفِرْ لِي وَارْحَمْنِي يَا خَيْرَ مَسْؤُولٍ 

Allah’ım Bana rahmet kapılarını aç. Veli kullarına ve sana tam anlamıyla bağlananlara lütfettiğini bana da lütfet. Beni bağışla ve bana merhamet buyur. Ey kendisinden istekte bulunulanların en iyisi!

Mescid-i Nebevi'ye girince okunacak dua

بِسْمِ اللهِ وَالصَّلَاةُ وَالسَّلَامُ عَلٰى رَسُولِ اللهِ اَللّٰهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ مِنْ فَضْلِكَ، اَللّٰهُمَّ اعْصِمْنِي مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ
Allah’ın adıyla çıkıyorum. Salât ve selam Allah’ın elçisinedir. Allahım, bana nimetlerinden vermeni istiyorum. Beni kovulmuş şeytanın şerrinden koru!

Mescid-i Nebevide okunacak dua

أَحْمَدُكَ اَللّٰهُمَّ أَبْلَغَ الْحَمْدِ عَلٰى جَمِيعِ نِعَمِكَ ، وَ أَسْأَلُكَ الْمَزِيدَ مِنْ فَضْلِكَ وَ كَرَمِكَ . وَ أَشْهَدُ أَنْ لَٓا إِلٰهَ إِلَّا اللهُ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ ، اَلْوَاحِدُ الصَّمَدُ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ ، وَ أَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَ رَسُولُهُ ، وَ صَفِيُّهُ وَ حَبِيبُهُ وَ خَلِيلُهُ ، أَفْضَلُ الْمَخْلُوقِينَ ، وَ أَكْرَمُ السَّابِقِينَ وَالَّاحِقِينَ . رَبَّنَآ اٰمَنَّا بِمَآ أَنْزَلْتَ وَاتَّبَعْنَا الرَّسُولَ فَاكْتُبْنَا مَعَ الشَّاهِدِينَ . رَبَّنَآ إِنَّنَا سَمِعْنَا مُنَادِيًا يُنَادِي لِلْإِيمَانِ أَنْ اٰمِنُوا بِرَبِّكُمْ فَاٰمَنَّا رَبَّنَا فَاغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا وَ كَفِّرْ عَنَّا سَيِّئَاتِنَا وَ تَوَفَّنَا مَعَ الْأَبْرَارِ . رَبَّنَا وَ اٰتِنَا مَا وَعَدْتَنَا عَلٰى رُسُلِكَ وَلَا تُخْزِنَا يَوْمَ الْقِيَامَةِ إِنَّكَ لَا تُخْلِفُ الْمِيعَادَ . اَللّٰهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ خَيْرَ مَا سَأَلَكَ عَبْدُكَ وَ رَسُولُكَ مُحَمَّدٌ وَ أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا اسْتَعَاذَ مِنْهُ عَبْدُكَ وَ رَسُولُكَ مُحَمَّدٌ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَ سَلَّمَ . اَللّٰهُمَّ أَحْيِنِي عَلٰى سُنَّةِ نَبِيِّكَ مُحَمَّدٍ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَ سَلَّمَ وَ تَوَفَّنِي عَلٰى مِلَّتِهِ وَ أَعِذْنِي مِنْ مُضِلَّاتِ الْفِتَنِ . اَللّٰهُمَّ صَلِّ عَلٰى مُحَمَّدٍ وَ عَلٰى آلِ مُحَمَّدٍ كَمَا صَلَّيْتَ عَلٰى إِبْرَاهِيمَ وَ عَلٰى آلِ إِبْرَاهِيمَ إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ . اَللّٰهُمَّ بَارِكْ عَلٰى مُحَمَّدٍ وَ عَلٰى آلِ مُحَمَّدٍ كَمَا بَارَكْتَ عَلٰى إِبْرَاهِيمَ وَ عَلٰى آلِ إِبْرَاهِيمَ إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ .
Allah’ım Sana ihsan ettiğin bütün nimetlerden dolayı sonsuz hamd eder lütuf ve keremini artırmanı niyaz ederim.

Yüce, ulu, bir, samed, üstün ve hikmet sahibi Allah’tan başka hiçbir ilah olmadığına şehadet ederim. Muhammed’in onun kulu, elçisi, seçimi, habibi ve dostu, mahlûkatın en üstünü, geçmiş ve gelecek tüm yaratılmışların en iyisi olduğuna da şehadet ederim.

Rabbimiz! Senin indirdiğine iman ettik ve Peygamber’e uyduk. Artık bizi şahitlerle beraber yaz.

Rabbimiz! Şüphesiz biz, “Rabbinize inanın!” diye imana çağıran davetçiyi (Kur’an’ı) işittik ve iman ettik. Rabbimiz, bizim günahlarımızı bağışla, kötülüklerimizi ört, canımızı iyilerle beraber al. Rabbimiz! Peygamberlerine vadettiğin şeyleri bize de ihsan et ve kıyamet gününde bizi rezil etme; şüphesiz sen vadinden dönmezsin.

Allah’ım! Kulun ve elçin Muhammed Aleyhisselam’ın senden istediği tüm hayırları bana da lütfetmeni niyaz ediyorum. Kulun ve elçin Muhammed Aleyhisselam’ın sığındığı tüm şerlerden de sana sığınırım.

Allah’ım! Beni Peygamberin Muhammed (s.a.s.)’ın Sünneti üzere yaşat, bana onun dini üzere ölmeyi nasip et ve beni fitnelerin saptırmasından muhafaza buyur.

Allah’ım Hz. İbrahim ve ailesine salat ve selam eylediğin gibi, Hz. Muhammed ve ailesine de salat ve selam eyle! Sen övgüye layıksın, şanı yüce olansın.

Allah’ım Hz. İbrahim ve ailesini mübarek kıldığın gibi, Hz. Muhammed ve ailesini de mübarek kıl! Sen övgüye layıksın, şanı yüce olansın.

Mescid-i Nebeviden ayrılırken okunacak dua

اَللّٰهُمَّ اجْعَلْنَا نُحِبُّكَ ، وَ نُحِبُّ مَلَائِكَتَكَ وَ أَنْبِيَائَكَ وَ رُسُلَكَ. وَ نُحِبُّ عِبَادَكَ الصَّالِحِينَ . اَللّٰهُمَّ حَبِّبْنَا إِلَيْكَ وَ إِلٰى مَلَائِكَتِكَ وَ إِلٰى أَنْبِيَائِكَ وَ رُسُلِكَ وَ إِلٰى عِبَادِكَ الصَّالِحِينَ. اَللّٰهُمَّ يَسِّرْنَا لِلْيُسْرٰى ، وَ جَنِّبْنَا الْعُسْرٰى ، وَاغْفِرْ لَنَا فِي الْاٰخِرَةِ وَالْأُولٰى ، وَاجْعَلْنَا مِنْ أَئِمَّةِ الْمُتَّقِينَ . اَللّٰهُمَّ لاَ تَجْعَلْ هٰذَا اٰخِرَ الْعَهْدِ بِحَرَمِ رَسُولِكَ ، وَ يَسِّرْ لِي الْعَوْدَ إِلَى الْحَرَمَيْنِ سَبِيلًا سَهْلَةً بِمَنِّكَ وَ فَضْلِكَ ، وَارْزُقْنِي الْعَفْوَ وَالْعَافِيَةَ فِي الدُّنْيَا وَ الْاٰخِرَةِ ، وَ رُدَّنَا سَالِمِينَ غَانِمِينَ إِلٰى أَوْطَانِنَا اٰمِنِينَ . اَللّٰهُمَّ لَكَ أَسْلَمْتُ وَ عَلَيْكَ تَوَكَّلْتُ وَ بِكَ اٰمَنْتُ وَإِلَيْكَ حَاكَمْتُ فَاغْفِرْ لِي مَا قَدَّمْتُ وَ مَا أَخَّرْتُ وَ مَا أَسْرَرْتُ وَمَا أَعْلَنْتُ أَنْتَ رَبِّى لَٓا إِلٰهَ إِلَّا أَنْتَ . رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَ لِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلًّا لِلَّذِينَ اٰمَنُوا رَبَّنَآ إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَحِيمٌ . رَبَّنَآ اٰتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَ فِي اْلاٰخِرَةِ حَسَنَةً وَ قِنَا عَذَابَ النَّارِ .
Mescid-i Nebevî’den ve Medine’den ayrılacağı zaman Mescid-i Nebevî’de iki rekât namaz kılarak bolca dua edip Rasûlullah’ı tekrar usulüne göre ziyaret ederek veda etmesi güzel olur.

Ayrılırken şöyle dua edilebilir:

Allah’ım! Bize seni sevmeyi lütfet. Meleklerini, peygamberlerini, elçilerini ve Salih kullarını sevmeyi de nasip eyle. Allah’ım Bize sevgini lütfet. Meleklerin, peygamberlerin, elçilerin ve salih kulların tarafından da sevilmeyi ihsan eyle. Allah’ım Bize kolaylaştır, zorluğu bizden uzaklaştır. Bizi ahirette ve dünyada bağışla. Bizi takva sahiplerine önder eyle.

Allah’ım Bu ziyaretimi Medine-i Münevvere’yi son ziyaretim kılma. Lütfun ve ihsanınla Harem-i Şerif’e ve Medine-i Münevvere’ye tekrar gelmemi kolaylaştır. Bana dünyada ve Ahirette sağlık ve bereket ihsan eyle. Bize, memleketlerimize sağ salim ve haccın feyiz ve bereketini elde etmiş olarak güvenlik içinde dönmeyi nasip eyle.

Allah’ım Tamamen sana teslim oldum. Yalnızca sana tevekkül ettim. Sana iman ettim ve sadece senin hükmüne başvurdum. Geçmişte işlediğim ve gelecekte işleyebileceğim gizli ve açık bütün günahlarımı bağışla. Sen benim Rabbimsin. Senden başka hiçbir ilah yoktur.

Ey Rabbimiz! Bizi ve bizden önce iman etmiş olan kardeşlerimizi bağışla. Kalplerimizde, iman edenlere karşı hiçbir kin bırakma! Ey Rabbimiz! Şüphesiz sen çok esirgeyicisin, çok merhametlisin.

Rabbimiz! Bize dünyada da iyilik ver, Ahirette de iyilik ver. Bizi cehennem azabından koru.