3 Ocak'ta Diyanet İşleri Başkanlığı 15 Temmuz Milli İrade Şehit Ali Alıtkan Konferans Salonu’nda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın katılımıyla galası yapılan ve büyük ilgi gören "Dünden Bugüne Hac Yolculuğu" Belgeseli ilk bölümüyle Diyanet TV'de ekranlara geldi.

Belgeselin ilk bölümünde Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın röportajı da yer aldı.

Hac organizasyonunun tarihinin ele alındığı "Dünden Bugüne Hac Yolculuğu" Belgeseli'nde 43 kişi ile röportaj yapıldı. Çekimleri Ankara, İstanbul ve Arabistan’da gerçekleşen belgeselde Diyanet İşleri Eski Başkanları, Başkanlık bünyesinde çalışmış Hac ve Umre Yöneticileri ve çalışanlarından günümüzde aktif görevde olan yetkililere kadar yapılan röportajlarla Hac organizasyonu hakkında dünden bugüne kapsamlı olarak bilgiler izleyiciye aktarılıyor.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, Kızılay, İstanbul Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Nadir Eserler Kütüphanesi’den çeşitli belgeler ve görseller temin edilen belgesel için bir yılı aşkın süre çalışıldı.

Haccın önemine dikkat çeken Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Sayısız hikmet ve güzellikleri içinde barındıran, Hac ibadeti bize İslam’ın temel ilke ve değerlerini hem teorik hem de pratik olarak öğreten bir mekteptir. Hac aynı zamanda Müslümanların her yıl iman ve tevhit ekseninde buluştuğu kardeşlik kongresi ve evrensel bir şuurun yaşanmasıdır." ifadelerini kullandı.

Tarih boyunca Hac organizasyonunun güvenlik, sağlık ve barınma hizmetleri kapsamında güvenilir kurumlar tarafından yapıldığına dikkat çeken Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, şu ifadelere yer verdi:

"Hac organizasyonları tarih boyunca gerek hacılar gerekse organizasyonları yapan devletler açısından ciddi zorlukları içerisinde barındırmıştır. Bu sebeple Hac organizasyonu yapan idareciler, hacıların, ibadetin ve yol güvenliğinin sağlanması için çok büyük gayretler göstermişlerdir. Peygamber Efendimiz dönemi de dahil olmak üzere Hac Yolculukları, hep bir organizasyon maarifetiyle gerçekleştirilmiştir."

Belgeselin ilk bölümüne konuşan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selim Argun haccın uluslararası bir organizasyon olduğuna dikkat çekti. Argun, şöyle devam etti:

"Hac, ferdi bir ibadet gibi görünse de uluslararası bir organizasyondur. Bilgiye, rehberliğe ve tecrübeye dayalıbir organizasyondur. Burada mutlaka bir devlet kurumunun organizasyonunda bu ibadetin yapılması geleneği hep süregelmiştir."

Dini Yayınlar Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kurt, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak hac organizasyonunda maddi bir menfaat gözetmeden en kaliteli hizmeti vermeyi amaçladıklarını ifade ederek, şu sözlere yer verdi:

"Diyanet İşleri Başkanlığı bütün hizmetleri bir ibadet bilinciyle yerine getiriyor. Bizim için asıl önemli olan vatandaşlarımızın sağlıklı bir şekilde ibadetlerini yapmaları, memnuniyet kalitesi yüksek olarak onlara hizmet etmemizdir. Dolayısıyla Diyanet İşleri Başkanlığının bir kamu kuruluşu olarak bu organizasyonda yer alması, hizmet kalitesi ve standardın artmasına çok ciddi anlamda katkı sunmuştur."

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, belgeselin ilk bölümünde 1984 yılında kurulan Hac Daire Başkanlığını ve daha iyi hizmet verebilmek için atılan adımları şu ifadelerle ele aldı:

"1984 yılında Hac Daire Başkanlığı kurulduktan sonra bu daire bünyesinde Hac İşleri Şube Müdürlüğü, Umre İşleri Şube Müdürlüğü, Hac ve Umre Rehberlik Şube Müdürlüğü adında üç tane şube müdürlüğü ihtas edildi. Bunların hepsi hacılarımıza daha iyi hizmet verebilmek için atılan adımdı."

İki bölüm olarak yayınlanacak "Dünden Bugüne Hac Yolculuğu" adlı belgeselde Diyanet İşleri Başkanlığının Hac Organizasyonunda sağladığı sağlık hizmetlerinden konaklamaya güvenlik hizmetlerinden ulaştırmaya kadar tüm faaliyetler ele alınıyor.

İki bölüm olarak yayınlanacak "Dünden Bugüne Hac Yolculuğu"nun ikinci bölümü 27 Ocak  Cuma günü saat 21.00'de Diyanet TV’de…