Aile, insana güven ve mutluluk bahşeden eşsiz bir nimettir. Sıcak bir yuvanın tadını, dertlere derman olan müşfik elini, hayata anlam katan desteğini başka hangi nimet karşılayabilir ki? Kuşkusuz tüm bu güzelliklerin yanı sıra bazen acı ve meşakkatle bazen sevinç ve ümitle ama mutlaka bir sınanma ile hayatımız akıp gider. Zira sınanmak insanın kaderinde vardır. Tıpkı yeryüzünün ilk ailesi
Âdem (a.s.) ile eşi Havva gibi. Aile olmak, imtihanlar karşısında mümince bir tavır sergileyip zorlukları birlikte göğüslemek, birbirine destek olmaktır. Sevinci ve kederi, varlığı ve yokluğu birlikte yaşamaktır. Sevgi ve saygıyla, şefkat ve merhametle, ilgi ve hassasiyetle hayatı paylaşmaktır. Aile olmak, iyi günde, kötü günde vefakârlık ve fedakârlıkla bir bütünü tamamlamaktır. Ailenin varlığı ve güçlü bağları, insanı hayatın zorluklarına, acılarına karşı dirençli kılar. Umutsuzluğa kapılmaktan, yalnızlığın girdabında kaybolmaktan muhafaza eder.

Diyanet Aile Dergisi olarak bu ay, aile haftası münasebetiyle dosyamızda “Zor Zamanlarda Aile Olmak” konusunu ele aldık. Fatih Yıldız yazısında; Kur’an ve sünnet rehberliğinde bilhassa zor zamanlarda aile olmanın önemine işaretle 6 Şubat’ta yaşadığımız asrın felaketi olan depremin yaralarını sarmada millet ve ümmet olarak büyük bir insanlık ailesi olduğumuza dikkat çekti. Hatice Ebrar Akbulut, "İç Kale:Aile" yazısıyla dosyamıza katkıda bulundu. Dr. Kübra Çiçekli, Nahl suresi 80. ayet-i kerimenin ışığında ailenin huzur iklimi ve güvenli bir sığınak olmasına vurgu yaptı. Hadislerle Aile köşemizde Dr. Semih Acet, “Allah’ın Buyruklarını Gözetmek” in hayatımıza rehber etmesinin önemini hatırlattı.

İrem Nur Önay, “Düşünce Hatalarımız ve Stres” yazısıyla bu ay dergimizde yer aldı. Medeniyetimizin Münevver Kadınları köşemizde Meryem Dalğıç, dünyada ilk üniversitenin kurucusu olan “Fatıma El Fihrî”nin tarihte bıraktığı izi kaleme aldı. Nermin Taylan, “Doğal Afetlerde Vakıfların Rolü” yazısıyla afetlerde vakıfların önemine dikkat çekti. Yeşil Alanda Şule Tüzün, “Kompost: Sofralarımızdan Başlayan Dönüşüm” yazısıyla ev atıklarımızı çevreye zarar vermeden nasıl değerlendireceğimizin altını çizdi. Bu ay İyiliği Konuşalım köşemizde yolumuz deprem bölgesinde isarın, diğergâmlığın en güzel örnekliğini canı pahasına ortaya koyan fedakâr insanlarımızla kesişti.

Siz değerli okurlarımızı birbirinden kıymetli yazı ve yazarlarımızla baş başa bırakırken yeni sayımızda sizlerle tekrar buluşmayı temenni ediyoruz.

Dr. Lamia Levent Abul