banner203

banner250

20 Ağustos 2021 - Cuma Hutbesi

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan 20 Ağustos 2021 tarihli ve "Müslüman İşini Sağlam ve Güzel Yapar" konulu cuma hutbesi.

Diyanet Hutbeler 18.08.2021, 21:58
20 Ağustos 2021 - Cuma Hutbesi

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan 20 Ağustos 2021 tarihli ve "Müslüman İşini Sağlam ve Güzel Yapar" konulu cuma hutbesi.

Tarih: 20.08.2021

وَاَحْسِنُواۚۛ اِنَّ اللّٰهَ يُحِبُّ الْمُحْسِن۪ينَ.

وَ قَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّي اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ:

إِنَّ اللّٰهَ تَعَالىٰ يُحِبُّ إذَا عَمِلَ أحَدُكُمْ عَمَلاً أنْ يُتْقِنَهُ.

Muhterem Müslümanlar!

Okuduğum ayet-i kerimede Cenâb-ı Hak şöyle buyuruyor: “Yaptığınız işi güzel yapın; Allah işini güzel yapanları sever.”[1]

Okuduğum hadis-i şerifte ise Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyuruyor: “Allah Teâlâ, birinizin yaptığı işi en iyi şekilde yapmasından memnun kalır.”[2]

Kıymetli Müminler!

Yüce dinimiz İslam, yaptığımız her işin hakkını vermemizi emretmiştir. En sağlam ve en güzelini yapma gayreti içinde olmayı tavsiye etmiştir. Özensiz yapılan işleri, ibadetleri, tutum ve davranışları makbul saymamıştır.

Aziz Müslümanlar!

Rabbimize kul olmanın gereği olarak her birimiz öncelikle İslam’ı güzel yaşamakla mükellefiz. İslam’ı güzel yaşamak, Rabbimizi görüyormuşçasına bir hayat sürmektir. Allah ve Resûlü’nün bize öğrettiği prensipleri içtenlikle kabul etmek ve tam bir teslimiyetle uygulamaya çalışmaktır. İnançta tevhidden, ibadette ihlastan, davranışlarda doğruluktan ve işte sağlamlıktan ödün vermemektir. Nefsimize, heva ve hevesimize, şeytanın vesvesesine mağlup olmadan dünya imtihanımızı tamamlamaktır.

Değerli Müminler!

Müslüman, vaktini iyi değerlendirip en güzeli ortaya koymakla muhatap kılınmıştır. En güzeli ortaya koymak ise önce iyi niyetli olmaya sonra da işine ibadet aşkıyla sarılmaya bağlıdır. Sorumluluk ve vicdan sahibi her mümin, hayatın her alanında adaleti ve samimiyeti gözetir. Hak ve hakikati, doğruluk ve dürüstlüğü kendine şiar edinir. Üstlendiği görevleri emanet olarak görür ve sadakatle yerine getirir. En kısa sürede, en mükemmel biçimde ve en faydalı nitelikte işler ortaya koymak için çaba gösterir.

Aziz Kardeşlerim!

İşimizi iyi yapmak, hem Allah’a, hem de insanlara karşı sorumluluklarımızdandır. Görevlerimizi ihmal ettiğimizde ise Rabbimizin huzurunda bunun hesabını vereceğimiz için aslında kendimizi aldatmış oluruz. Unutmayalım ki dünya ve ahirette başarıya ulaşacak olanlar, Allah’ın sünnetine uyarak çalışan ve bütün tedbirleri aldıktan sonra sonucu Allah’a havale edenlerdir. Hutbemi, Rabbimizin şu ayetiyle bitiriyorum: “İman edip dünya ve ahiret için yararlı işler yapanlar bilmelidirler ki, biz güzel iş yapanların ecrini asla zâyi etmeyiz.”[3]

 

[1] Bakara, 2/195.

[2] Beyhakî, Şüabü’l-îmân, 4/334.

[3] Kehf, 18/30.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

HUTBEYİ İNDİR

PDF İçin TIKLAYINIZ>>>

WORD İçin TIKLAYINIZ>>>

Arapça İçin TIKLAYINIZ>>>

İngilizce İçin TIKLAYINIZ>>>

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (7)
Mustafa Ak 1 ay önce
Son parağrafta bir cümlede “Allah’ın sünneti” diye bir ifade geçiyor. Allah’ın sünneti olur mu. Allah bir şey söylüyorsa o FARZ olur. Yazdıklarınıza biraz daha dikkat der misiniz .

Mustafa Ak
Mustafa kalyon 1 ay önce
Cumanız mübarek olsun
Mustafa Pancar. 1 ay önce
Teşekkür ederim hayırlı cumalar
Namaz vaktim iyi değil
Yeni uygulama kur'an uygulamada iyidegil
Bizlerin size yardımcı olsun dememiz dinimizi ve sizleri sevmemizdendir fakat ilginiz yok.
Ali Gülüser 1 ay önce
Devam..Böyle menfi görüşleri buraya almazsanız günümüz de güzel devam eder..Bu tür ifadeler tenkit eleştiri değildir..direk gönül kırıcı ifadeler,gereği yok..
Abdulcebbar 1 ay önce
Son dakika !
Son dakika !
Ne , !!
Yok bişee
Ne iş ben sizi anlamıyorum ya zaten paronayak olmuşuz bi şey var gibi insanı delirtiyorsunuz? Hutbe her hafta zaten yayınlanıyo . Suçumuz sizi takip etmek mi acaba?
Mehmet Fatih 1 ay önce
Haber sitesinin işi bu. Takip etmeyebilirsiniz tabiki.
Bülent Yorulmaz. 1 ay önce
Hayırlı Cumalar.