"Asrın felaketi" olarak nitelendirilen 6 Şubat'taki Kahramanmaraş merkezli depremlerde tamamen yıkılan Hatay'daki sembol eserlerden 752 yıllık Antakya Ulu Camii'nin ayağa kaldırılması için devreye giren Bursa Büyükşehir Belediyesi saha çalışmalarına başladı.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, Hatay'ın eski camilerinden birisi olan ve 1271-1272 yıllarında yapıldığı tahmin edilen tarihi Antakya Ulu Camii depremlerin ardından yıkıldığı hatırlatıldı.

Memlûkler döneminde inşa edilen, medrese, yazlık cami, şadırvan, iki adet türbe, çeşme, imaret ve dükkânlar gibi farklı dönemlerde inşa edilmiş yapılardan meydana gelen bir külliye niteliğindeki Ulu Camii, harimde iki mihrabı bulunması açısından tek eser olma özelliğine de sahipti.

Depremin ardından Hatay'da yaşamın normale dönmesi için yardımların dağıtımını üstlenen, seyyar tuvaletleri kuran ve 3 bölgede 2 bin konteynerden oluşan yaşam alanları hazırlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi, Antakya Ulu Camii'nin de restorasyonu işini üstlendi.

antaky-aulu-camii-11

Caminin restorasyonu için Bursa Büyükşehir Belediye Meclisinin mayıs ayı oturumunda alınan kararla rölöve, restitüsyon ve restorasyon projesi hazırlıklarına başlandı.

Hazırlanacak projeleri veri altlığı oluşturmak amacıyla Harita Şube Müdürlüğü ekipleri, caminin mevcut durumunu tespit için sahada ölçümler yaptı. Lazer tarama cihazıyla 207 milyon nokta ölçümü yapan ekipler, aynı zamanda dron çekimleriyle tarihi enkazın havadan da modellemesini yaptı.

Mevcut durumun üç boyutlu (3D) taramayla modellenmesi, nokta bulutu verilerinin üretilmesi ve ortofoto haritasının hazırlanması çalışmaları için gerekli veriler toplandı. Üretilen veri, caminin rölöve, restitüsyon, restorasyon/rekonstrüksiyon, mühendislik projelerinin hazırlanması ve aslına uygun rekonstrüksiyon yapımı çalışmalarında kullanılacak.

Kaynak: AA