banner324

banner319

Kuzey Makedonya Radanya Camii'nde hatim merasimi

banner265

2014 yılında TİKA tarafından restore edilerek ibadete açılan Tarihi Radanya Camii avlusunda 2. Hatim Hatim Merasimi düzenlendi.

Yurtdışından 01.06.2022, 12:45
Kuzey Makedonya Radanya Camii'nde hatim merasimi
© DİHA

Diyanet İşleri Başkanlığı Üsküp Din Hizmetleri Müşavirliğinden verilen bilgiye göre Kuzey Makedonya Radanya Camii'nde 2. Hatim Hatim Merasimi düzenlendi.

İştip şehri Türk Yörük Köyü Radanya'da 1668 yılında inşa edilen, Osmanlı döneminden sonra harabe haline gelen ve 2014 yılında Tika tarafından restore edilerek ibadete açılan Tarihi Camii avlusunda 1 hafız öğrenci için icazet merasimi düzenlendi. Törende 12 öğrenci tarafından okunan hatimlerin de duası yapıldı..

Birincis, 30 Ekim 2020'de yapılan hatim merasimi 33 öğrenci ile gerçekleştirilmişti.

Bu yıl ikinicisi gerçekleştirilen hatim merasiminin ilki 1900'lu yılların başından bu yana Doğu Makedonya da bir ilki teşkil etti. 

Kuzey Makedonya Radanya Camii külliyesinde 30 öğrenciyle Kur’an ve Dini Bilgiler eğitimi devam ediyor.

Radanya da Camii ve Kur'an Hizmetleri ilk defa 08 Eylül 2018 de başladı.

Hizmetler Diyanet İşleri Başkanlığının tarafından atanan din görevlisi Hakim Atan tarafından yürütülüyor.

Programa T.C. Üsküp Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Mustafa Mesten, İştip Müftüsü Nasir Recebi, T.C. Üsküp Büyükelçiliği Eğitim Müşavir ve İç İşleri Müşavirleri, İştip Medresesi öğretmenleri, Makdenyo'nın çeşitli yerlerinde görev yapan Türkiye'den görevli din görevlileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner321
Yorumlar (1)
nuralipolater 1 ay önce
Rabbim hizmetlerinizi daim eylesin.
Elhamdulillah