banner250

banner246

Japonya'da 15 Temmuz şehitleri dualarla anıldı

15 Temmuz hain darbe girişiminin sene-i devriyesi dolayısıyla Türkiye’nin Tokyo Büyükelçiliğinde ve Tokyo Cami’inde şehitleri anma programı yapıldı.

Yurtdışından 17.07.2020, 20:51
Japonya'da 15 Temmuz şehitleri dualarla anıldı
© Diyanet Haber

15 Temmuz Çarşamba günü Tokyo Büyükelçiliğinde düzenlenen anma programına Büyükelçi Hasan Murat Mercan ve Eşi, Tokyo Cami İmam Hatibi Muhammet Rıfat Çınar, Tokyo Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nejdet Erkan, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ve  Tokyo Cami İmam Hatibi Muhammet Rıfat Çınar’ın  Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda 15 Temmuz’da şehit düşen vatandaşlar tüm şehitleri için dua edildi.

Programda günün anlam ve önemine binaen Büyükelçi Hasan Murat Mercan, vatandaşlar adına Doç. Dr. Nejdet Erkan birer konuşma yaptı.

Programda Tokyo Diyanet Türk Kültür Merkezi görevlisi Dr. Sevde Düzgüner 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını paylaştı. Sonrasında 15 Temmuz darbe gecesini konu alan fotoğraf sergisi vatandaşlar tarafından gezilerek o günler tekrar yad edildi.

16 Temmuz Perşembe günü Tokyo Diyanet Türk Kültür Merkezi Ertuğrul Konferans Salonunda Prof. Dr. Masanori Naito tarafından “Türk Demokrasisi: Bölünmüş Bir Dünyada Önemli Bir Katkı” konulu konferans verildi.

17 Temmuz Cuma günü Cuma namazı öncesi “15 Temmuz Şehitlerini Anma Programı” gerçekleştirildi. Tokyo Cami İmam Hatibi Muhammet Rıfat Çınar tüm şehitler için Kur’an-ı Kerim tilavet edilerek dua yaptı. Cuma namaz sonrası cemaate meyve suyu ve poğaça ikram edildi. Özellikle yabancı cemaatin yoğun olduğu Tokyo Camisinde cemaate 15 Temmuz darbe girişimini anlatan İngilizce broşürler dağıtıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (0)