banner187

Japon Mühendis İslamiyet’i seçti

Japon Mühendis Ryo Ishii, Tokyo Camii’nde düzenlenen ihtida töreni ile Müslüman oldu.

Yurtdışından 05.09.2019, 09:45
Japon Mühendis İslamiyet’i seçti
© Diyanet Haber
banner197

Tokyo’da yaşayan Japon Mühendis Ryo Ishii, Müslüman arkadaşlarının yaşantılarından etkilenerek İslamiyet’i seçti

Diyanet Haber’e açıklamalarda bulunan Ryo Ishii; “hiçbir inancı benimsemediğini, birçok Budist, Şinto, Hıristiyan ve Müslüman arkadaşlarının olduğunu, Müslüman arkadaşlarının yaşantılarından, birbirlerine olan bağlılıklarından çok etkilendiğini ve İslamiyet’i araştırmaya başladığını” ifade etti.

Araştırmaları neticesinde Müslüman olmaya karar verdiğini, sonrasında ise Tokyo Camiine başvurarak Kelime-i Şehadet getirmek istediğini söyledi.

İhtida töreninde Tokyo Camii İmam Hatibi Kurra Hafız Muhammet Rıfat Çınar, Al-İmran Suresi’nin 8 ve 9. ayetlerini tilavet etti.

Okunan ayet-i kerimelerin mealinin paylaşılmasının ardından, İslam’ın iman ve ibadet esasları hakkında Ishii’ye bilgi veren Çınar, her zaman kendisine yardım etmeye hazır olduklarını belirtti.

Şahitlerin huzurunda Kelime-i Şehadet getirdikten sonra yapılan duanın ardından Ryo Ishii’ye Diyanet İşleri Başkanlığının Japonca’ya tercüme edilen Kur-an-ı Kerim Meali, İtikat, İbadet, Ahlak ve Hz. Muhammed’in Hayatı adlı kitaplar hediye edildi.

Tören, Japon Mühendis Ryo Ishii’ye “İhtida Belgesi” takdimi ile son buldu.

Diyanet Haber’e açıklamalarda bulunan Tokyo Camii İmam Hatibi Muhammet Rıfat Çınar, “Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Tokyo Camii’nde her ay 7-8 Japon vatandaşının Müslüman olduğuna şahit olduklarını, İslam ile müşerref olan bu insanlara Diyanet İşleri Başkanlığının Japoncaya tercüme edilen yayınlarını hediye ettiklerini ve ‘Mühtediler Sınıfı’ olarak cumartesi günleri talep edenlere Kur’an-ı Kerim ve dini bilgiler dersi verdiklerini, Tokyo Camii’nin açıldığı 2000 yılından bu yana binin üzerinde Japon vatandaşının Müslüman olduğunu” söyledi.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (6)
Osman imdat 9 ay önce
Rabbim sizlerden ebeden razı olsun hemşerim gururumuzsunuz.
Vatandaş 9 ay önce
Hayırlı cumalar kardeşim Allah daim etsin inşAllah yarve yardımcınız yardımcmız olsun inşAllah
Mehmet 9 ay önce
Müslümanlar İslamiyeti hakiki manada yaşasalar tüm dünya fevc fevc islamiyeti kabul edecekler.
Yahya Demeli 10 ay önce
Mevlam sizlere böyle güzelliklere vesile olmayı nasip ettii bunların sayısını çoğalsın hayırlı vazifeler nasip lemeler nasip etsin ve arkadaşı da kutluyoruz Allah mübarek etsin
Bedrettin ERCİK 10 ay önce
MaşAllah Rıfat hocam Allah hizmetinizi daim eylesi. Sizin yerinizde biz burada duygularınıyiyoruz. Allah daha nice yıllar hizmet etmeyi nasip eylesin...
ABDULLAH FURUNAKA HIROSHI 10 ay önce
Alhamdulillah Allahu Akbar