banner268

banner250

İşgalci İsrail Batı Şeria'da Filistinlilere müdahale etti

banner265

İşgalci İsrail'in işgali altındaki Batı Şeria'da Filistinlilere müdahalesinde biri ağır olmak üzere 20 kişinin yaralandığı, 10'unun hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Yurtdışından 25.11.2021, 20:01
İşgalci İsrail Batı Şeria'da Filistinlilere müdahale etti
© DİHA

Nablus güneyindeki El-Leben eş-Şarkiye Beldesi Yerel Konseyi Başkanı Yakub Uveys, bölgedeki iki okulun öğrencileri, aileleri ve belde sakinleri ile işgalci İsrail ve yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin karşı karşıya geldiğini söyledi.

Uveys, bölgeye gelen 200 kadar Yahudi yerleşimcinin okul yolunda öğrencilerin önünü kestiğini anlattı.

Olaya müdahale eden işgalci İsrail ile Filistinliler arasında arbede yaşandığı, işgalcilerin kalabalığa plastik mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği, Filistinlilerin ise onlara taşla karşılık verdiği bildirildi.

İşgalci İsrail'in plastik mermili müdahalesinde yaklaşık 20 kişinin yaralandığı, 10'unun hastanede tedavi gördüğü, birinin durumunun ise ağır olduğu aktarıldı.

Yüzlerce Filistinlinin de atılan göz yaşartıcı gazdan etkilendiği belirtildi.

Uveys, bölgedeki Yahudi yerleşimcilerin sosyal medya üzerinden "buradaki iki okulu ele geçirmeyi amaçladıklarına" dair çok sayıda paylaşım yaptığına işaret ederek, bugünkü saldırıların da bu amaca hizmet ettiğini söyledi.

İşgalci İsrailli sivil toplum kuruluşu B'tselem'in son yayınladığı rapora göre, bu yılın başından Eylül ayına kadar 251'i Filistinli çiftçilere olmak üzere Yahudi yerleşimciler tarafından gerçekleştirilen 451 saldırı gerçekleştirildi.

Raporda Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere saldırıları sırasında 183'ünde işgalci İsrail'in bölgede bulunduğu, bunlardan 104'ünde saldırılara Filistinlilere karşı plastik mermi, ses bombaları ve göz yaşartıcı gaz kullanarak katıldığı, 66'sında bölgede bulundukları ancak yerleşimcilerin saldırılarına göz yumdukları, 22 olayda da yerleşimcilerin saldırılarına uğrayan Filistinlileri gözaltına aldığı ifade edildi.

İşgalci İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria topraklarında 2 milyon dönümden büyük bir alanda inşa ettiği 280'den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim biriminde 450 bin kadar yerleşimci yaşıyor.

Kaynak: AA
banner237
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?