banner250

banner203

Yozgat’ta “Bağımlıkla Mücadele” konuşuldu

Yozgat il müftülüğü tarafından müftülük personeline yönelik Bağımlılıkla Mücadele konferansı düzenlendi

Yozgat Müftülüğü 24.10.2018, 12:03
Yozgat’ta “Bağımlıkla Mücadele” konuşuldu
© Diyanet Haber

Yozgat İl Müftülüğü, kurum personeline yönelik İletişim Uzmanı Dr. Uğur Elaman’ın katılımıyla Büyük Sinema’da “Bağımlılıkla Mücadele” konulu eğitim konferansı düzenledi.


Dr. Uğur Elaman bağımlılıkla mücadele konusunda din görevlilerine önemli sorumlulukların düştüğünü söyledi. İl Müftüsü Salih Sezik, cami kürsülerinde ve Kur’an kurslarında bağımlılığın zararlarının anlatıldığını açıkladı. 


İletişim Uzmanı Dr. Uğur Elaman şunları söyledi: “Biz zannederiz ki madde kullananlar genelde eğitimsiz kesimler. Oysa üniversite mezunları arasında madde kullanımı ilkokul mezunlarından daha yüksek. Nereden başlıyorlar? Arkadaş çevresi en önemli faktörlerden birisi. Aileler, çocuklarınızın arkadaşlarına dikkat ediniz. Çünkü grup arkadaşlarının baskısı var. Çünkü onlara uyum sağlama isteği var. Çünkü merak ve macera tutkusu var. Çünkü yasaklara karşı gelme isteği var. Çünkü sorumluluktan kaçma var. Çünkü başarısız ve güvensizliğe karşı kendini motive edebilecek bir kaynak ve kanala ihtiyaç var. Ailelerin huzursuzlukları; çocukların önünde tartışmaması gerekir. Bu vatandaşlarımızın manevi boşluklarını din adamları doldurabilir."


Yozgat Müftüsü Salih Sezik, cami kürsülerinde bağımlılık ve zararlarının anlatılmakta olduğunu açıkladı. Müftü Sezik, “Uyuşturucu ile mücadelede biz din görevlilerine önemli görevler düşüyor. Bizlerin vatandaşlarımıza cami kürsüsünde, bu önemli hususu anlatmamız gerekiyor.  Kur’an kurslarımızda çocuklarımıza bağımlılığın zararlarını anlatacağız. Sorumluluklarımızın farkındayız. Vatandaşlarımızda oluşan manevi boşlukları dolduracağız. Bu seminerlerin ilçelerimizde de anlatılması gerekiyor. Her yere ulaşmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.
Gerçekleşen programda 15 yıl cezaevinde kalmış bir vatandaş da cezaevindeki yaşantıyı din görevlileri ile paylaştı. 

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?