banner250

banner246

Gençlik, ihmal değil ihya edilmelidir

Yozgat il müftüsü Salih Sezik, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) İl Temsilciliği’nin organizasyonunda gençlerle bir araya gelerek sohbet etti.

Yozgat Müftülüğü 09.01.2019, 23:07
Gençlik, ihmal değil ihya edilmelidir
© Diyanet Haber

TÜGVA İl binasında gerçekleşen programda Müftü Sezik, katılımcılara “Gençlik ve Nefis” konusunda önemli öğütlerde bulundu.

- Gençlik, ihmal değil ihya edilmelidir

Müftü Salih Sezik, “Gençlik, ihmal değil ihya edilmelidir. İsrafla değil ibadetle süslenmelidir. İffet ve hayâ en çok gençlere yakışır. Zira nefsanî arzuların en kuvvetli olduğu gençlik döneminde, imtihanın en büyüğü nefse karşı verilen imtihandır. Peygamber Efendimiz (s.a.s.), insanoğlunun kıyamet gününde “ömrünü nerede ve nasıl tükettiğinden” hesaba çekilmesinin yanı sıra, ayrıca “gençliğini nerede ve nasıl geçirdiğinden” hesaba çekileceğini ifade buyurur. Öyleyse her mümin genç; “Bu çağımda Rabbimin benden istediği nedir?” sorusunu kendine sormalı ve makul cevaplar aramalıdır” dedi.

- Gençlerde olması gereken Kur’an-i sıfatlar...

Gençlerin ahlaklı, azimli, basiretli ve donanımlı olması gerektiğini dile getiren Sezik, gençlerde olması gereken Kur’an-i sıfatlara dikkat çekti. Sezik, “Akif’in; “Ne irfan veren ahlaka yükseklik ne vicdandır. Fazilet duygusu insanlarda Allah korkusundandır.” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (0)