banner172

banner120

06.02.2020, 16:22

Virüs mü Hesap mı?

Ülkemiz, Elazığ/Malatya’yı yoğun olarak etkileyen depremle sarsıldı. Hayatını kaybeden kardeşlerimize Cenab-ı Hak’tan rahmet; yaralılara acil şifa; zarar görenlere kolaylıklar diliyorum. Çok güzel dayanışma ve yardımlaşma örnekleri yaşandı. Enkazın altından gelen çığlığa sesi titreyerek cevap veren Mehmetçiğin de; telefonla irtibat kurduğu kadının hayata tutunması için canhıraş gayret eden gönüllünün de; insanüstü bir çabayla kurtarma faaliyetlerine katılan ekip personelinin de ellerinden öpülmeli.  Bir de enkazdan çıkarılırken başörtüsü isteyen teyzemiz var: Rabbim cennet ve cemaliyle ödüllendirsin.

Aynı günlerde bütün dünyada büyük bir tedirginliğe sebep olan virüs de gündemimizi meşgul etmeye başladı. Çığ felaketi, uçak kazası peşi peşine geldi. Rabbimizden hayatını kaybeden tüm afetzedeler için rahmet diliyorum.

Bütün bu yaşananlardan ve yaşananlar üzerine yazılıp, çizilip, söylenenlerden almamız gereken dersler var kanaatimce.

Her olayı sadece maddi gözle değerlendirmek ibret almamızı zorlaştırabiliyor.

- Binalar sağlam yapılmalıydı…

- Demirden, çimentodan çalınmamalıydı…

- İnşaat yapılacak yerin zemin etütlerine özen gösterilmeliydi…

- Yollarda çığ tehlikesine karşı önlem alınmalıydı…

- Uçak pilotu piste sert iniş yapmamalıydı.

Bu liste böyle uzayıp gider.

Söylenenlerin tamamı insan ihmali veya insan ahlakıyla ilgilidir. Çimentodan çalmak, denetim görevini yapmamak ahlaksızlığın en çirkin örneklerindendir. Gerekli incelemeler elbette yapılmalı ve sorumlular cezalandırılmalıdır.

Ancak yaşamış olduğumuz her musibet ya da felaket sonrası sadece maddi gerekçelere yoğunlaşıp büyük hakikati kaçırdığımız da bir vakıadır.

Hikayeye göre; bir kral muhteşem bir saray yaptırıp halkın ziyaretine açar ve sarayın eksiğini bulabilene ödül vereceğini duyurur. İnsanlar büyük bir beğeni ile sarayı gezip hayranlıklarını ifade ederler.

Bütün ayrıntılar düşünülmüş, mükemmel bir saray olduğunu söylerler. Derviş meşrep bir zât da sarayı şöyle bir üstün körü gezdikten sonra, büyük bir eksik tespit ettiğini fısıldar. Kralın huzuruna çıkarırlar. Kral küçümseyen bir eda ile “ Ne eksiği varmış?” diye sorunca, derviş; “ Azrail’in girebileceği boşluk kapatılamamış” cevabını verir.

Bütün tedbirler alınsın, bütün eksikler tamamlansın… Yalnız, “ruh”un bizim kontrolümüzde olmadığı bilinsin. “ Muhkem kalelerde bile olsak” bir gün bedenimizi terk edeceği unutulmasın.

Musibete üzülmeli, kazaya ağlamalı ama imansız ölüme hıçkırıklara boğulmalıyız. Hayatın tekrarı yok. Ve ahiret bir defa yaşanan dünya hayatımıza göre şekilleniyor: Ya sonsuz rahmet… Ya ebedi azap..

Rabbimiz rahmetiyle muamele etsin!

Geçmişlerimize ve bize…

Yorumlar (24)
Mehmet Cakmak 2 ay önce
Degerli kardesim kalemine sağlık
Ali riza baki 2 ay önce
Hcm hurmet ve saygilarimi arzederim gercekten cuma gunu icin isabetli oldu tskk ederiz.hayirli cumalar dua eder dua bekleriz.
Fikriye 2 ay önce
Allah razı olsun hocam
K hamam sevdalısı 2 ay önce
Hocam ağzınıza yüreğinize sağlık bu haftada mükemmel bir yazı kaleme almışsınız islami yaşadığınız icin mevlâ yazılarınızı biz günahkar kullara tesir ettiriyor sizin gibi hocalarımızın sayısını rabbim artırsın
Fatma Veli 2 ay önce
Ancak bu kadar güzel yorumlanabilirdi Allah razı olsun sayın hocam
Mustafa 2 ay önce
Allah razı olsun hocam.. Rabbim razı olacağı bir hayat yasamayı nasip etsin.. Razı olarakta ruhumuzu kabzeylesin.
Eşrefoğlu 2 ay önce
Kıymetli Başkanım, seçici cümleleriniz, derin mefkûreniz anlam dünyamıza daha bir iyilik ve güzellikler kattı. Müstefîd olduk. Hissiyâtınıza ortak oluyor, duâlarınıza yürekten âmîn diyoruz.
Zeynep Abaklı 2 ay önce
Amin hocam Allah razı olsun sizden."sarp ve sağlam kaleler ardına saklansanda ölüm seni" bulur ayetini hatırlattı yazınız.sizi çok severek takip ediyorum iyiki varsınız
Faruk-soykasap@hotmail.com 2 ay önce
Amin ecmain. Ya Muin.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
10°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?