banner324

banner319

Van'da din görevlileri bölge birinciliği için yarıştı

banner265

Van İl Müftülüğü ev sahipliğinde "Erkek Din Görevlileri Arası Hafızlık Yarışması Bölge Finali" gerçekleştirildi.

Van Müftülüğü 04.06.2022, 22:34
Van'da din görevlileri bölge birinciliği için yarıştı
© DİHA

Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığınca bu yıl XVIII. düzenlenen "Hafızlık ve Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma" yarışmalarında "Erkek Din Görevlileri Arası Hafızlık Yarışması Bölge Finali" Van İl Müftülüğü Nimetullah Arvas Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

2022 Yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleşen Erkek Din Görevlileri Arası Hafızlık Yarışmasına 6 il birincisi katıldı.

Yarışma  sonrası ödül töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Üyesi Noğman, "Ezberlediğimiz Kur’an nasıl bir kitap? Gözünle bakarsan yazıyı, aklınla bakarsan ilmi, kalbinle bakarsan aşkı, ruhunla bakarsan Allah’a yaklaştığını görürsün. Bu böyle bir kitaptır Kur’an-ı Kerim. Yine öyle bir kitap ki, ona bakmak gözün nasibi, dinlemek kulağın nasibi, dokunmak tenin nasibi, elde etmek kalbin nasibi, düşünmek aklın nasibi, yaşamak müminin nasibidir. Rabbim cümlemizi nasibdar eylesin." ifadelerini kullandı.

İl Müftüsü Ömer Keskin ise "Allah bu güzel sesi size vermiş bunun zekatını vermelisiniz. Size en yakın imam hatip okuluna gidin yönetimine bana sesi güzel olan en az üç öğrenci verin, inşallah bu öğrencilere mahariç hurufu, tashih hurufu, tecvit ve makam öğreteyim, bu öğrenci okulunuzu temsil ederek ilde, bölgede  birinci olsunlar. Siz emek alarak hafız oldunuz, gelecek nesillere emek vererek bu değerleri yaşatmalısınız. dedi.

Komisyon Başkanı İbrahim Noğman’in yarışma kurallarını hatırlatması ve başarı dileklerinden sonra yapılan yarışmada her katılımcıya 3 soru soruldu. Yaklaşık iki saat süren yarışmanın neticesinde Bitlis’ten katılan Ahlat Abdurrahman Gazi Kur’an Kursu Öğreticisi Adem Vermez birinci oldu ve Türkiye finaline katılmaya hak kazandı.

Yarışmada, Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Üyesi İbrahim Noğman başkanlığında, Van İl Müftüsü Ömer Keskin, Erciş İlçe Müftüsü Abdullah Bora, Abdulhakim Arvasi Eğitim Merkezi eğitim Görevlisi Ahmet Kılıç ve İpekyolu İlçe Müftülüğü Toki Molla Gürani Camii Müezzin Kayyımı jüri üyesi olarak görev aldı.

Yarışmada derece alan yarışmacılardan birinci olana tam altın ikinciye yarım altın üçüncüye çeyrek altın diğer yarışmacılarda bir gram altın ve çeşitli hediyeler ile  ödüllendirildi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (0)