banner250

banner246

Tunceli Hozat’ta Mevlid-i Nebi programına yoğun katılım

Müftü Öztürk: Gençlik, iyi değerlendirilmesi gereken sermayedir

Tunceli Müftülüğü 28.11.2018, 09:59
Tunceli Hozat’ta Mevlid-i Nebi programına yoğun katılım
© Diyanet Haber

Hozat Emniyet Mescidi İmam Hatibi Bahattin Çelik tarafından okunan Kur´an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program, ilahi ve kaside dinletisi ile devam etti. Akabinde Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan "Hz. Peygamber ve Gençlik" konulu Mevlid-i Nebi sinevizyon gösterimi yapıldı. Daha sonra Hozat İlçe Müftüsü Ünal Öztürk konferans verdi.

İlçe Müftüsü Öztürk: "Her sene kutlanılan Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle doğumunu idrak ettiğimiz Sevgili Peygamberimizi anmak için bir araya geldik, öncelikle Kur’an bize gençliğin nasıl olması gerektiği hususunda bilgi vermektedir. Bunların en başında saygısı, merhameti ve sevgisiyle ön plana çıkan Hz. Âdem'in oğullarından biri olan ve kardeşine 'Sen bana beni öldürmek için elini uzatsan bile ben sana elimi uzatmam.' diyerek bizlere saygıyı öğreten Habil vardır. Daha sonra hiçbir işaret olmadığı halde Allah’ın kendisine verdiği akılla önce yıldızlara, sonra aya ve daha sonra güneşe bakarak 'Bunların hepsini yaratan kudret Allah olmalıdır.' diyerek Rabbini bulan Hz. İbrahim vardır. Allah'a verdiği sözü yerine getirmek için oğlunu kurban etmek maksadıyla yere yatırdığında kendisini yere yatıran babasına 'Eğer bunu Allah emrediyorsa sana emredileni yap.' diyerek teslimiyet gösteren Hz. İsmail vardır. 'Biz seni Alemlere rahmet olarak gönderdik.' diye Yüce Allah tarafından taltif edilen, çocukluğunda ve gençliğinde hiçbir günah işlemeyen, zamanın Mekke ileri gelenleri tarafından Muhammed’ül Emin olarak adlandırılan Hz. Muhammed (s.a.s.) vardır. Sevgili Peygamberimiz İslam’ı açıktan tebliğ etmek maksadıyla akrabalarına yemek verdiği esnada 'Bu uğurda bana kim destek olacak?' diye sorduğunda henüz 13 yaşında olan 'Her ne kadar cılız olsam da kollarım ince olsa da boyum küçük olsa da ben sana her zaman yardım ederim.' diyen Hz. Ali vardır. Sevgili Peygamberimize evini açan Erkam bin ebi'l-Erkam vardır. Ailesinin kendisine sağladığı bütün zenginliği bırakarak sadece Allah’a kul olan ve Peygamberimizden sonra İslam’ın ilk öğretmeni olan ve şehit olduğunda üzerini örtmeye bile elbisesi olmayan Musab b. Umeyr vardır. Habeşistan’a hicret edildiği zaman Mekkeli müşrikler tarafından Habeş kralından geri istendiklerinde Müslümanları savunan Cafer b. Ebi Talip vardır. Bu zamanın gençlerine örnek olabilecek abidelerin sayısını çoğaltmanın mümkün olduğunu söyleyen İlçe Müftüsü Öztürk, Hz. Lokman’ın oğluna olan tavsiyelerini de anlattıktan sonra konferansa son verdi. 

Program Hozat İlçe Müftülüğü din görevlileri tarafından hazırlanan tatlı ikramı ve genç dimağlara örnek olması amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından haftanın ruhuna uygun olarak hazırlanan “Hz. Peygamber ve Gençlik” temalı kitap dağıtımıyla son buldu.  

Zübeyde Hanım Çok Programlı Anadolu Lisesi Konferans Salonunda düzenlenen programa Hozat Milli Eğitim Müdürü Mustafa Gürbüz, Milli Eğitim Şube Müdürü Uğur Kaptanoğlu ve Okul Müdürü Erdal Akbaba, daire amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, din görevlileri ve öğrenciler katıldı.   

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)