banner250

banner246

Erbaş’a toplumun bütün kesimlerinden destek mesajları geliyor

Ramazan ayının ilk cumasında Ankara Hacı Bayram Camii'nde irad ettiği cuma hutbesindeki ifadelerinden dolayı bazı kesimlerin karalama kampanyasına maruz kalan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'a siyasiler, sivil toplum kuruluşları ve akademisyenler başta olmak üzere toplumun bütün kesimlerinden destek mesajları geliyor.

Tokat Müftülüğü 27.04.2020, 18:10
Erbaş’a toplumun bütün kesimlerinden destek mesajları geliyor
© Diyanet Haber

Ramazan ayının ilk cumasında Ankara Hacı Bayram Camii'nde irad ettiği cuma hutbesinde, zina ve eşcinselliğin Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim'de Allah-u Teâla tarafından haram kılındığını ifade etmesi üzerine bazı kesimlerin saldırısına uğrayan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'a, toplumun bütün kesimlerinden destek yağıyor.

Bu kapsamda Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'a desteğini açıklayan Tokat Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, koronavirüs tedbirlerine riayet ederek kent merkezinde bir basın açıklaması düzenledi.

Tokat Sivil Toplum Kuruluşları Platformu tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"633 Sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun'un 1. maddesinde, Başkanlığımızın görevi; 'İslam dininin inançları, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmekle görevlidir.' şeklinde belirtilmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığı ve başkanı, kanunla kendisine verilen 'İslam dininin inanç, ibadet ve ahlak esaslarını', temsil ettiği makamın da gereği olarak, Kur’an ve sünnet çerçevesinde, tavsiye ve men edilen hususları tebliğ ve irşad görevini yerine getirmekle, hem görevli hem yetkilidir. 

- Yüce dinimiz İslam’ın temel hükümleri çağa ve ortama göre değişmez, değiştirilemez

Yüce dinimiz İslam’ın temel hükümleri çağa ve ortama göre değişmez, değiştirilemez. Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Ali Erbaş, bu hükümleri yalnızca tebliğ etmiştir ve görevini lâyıkıyla yapmıştır. Diyanet İşleri Başkanı, kanunun kendine verdiği görevi yerine getirirken, nefret söylemi yakıştırmasıyla kabul edilemez bir hakaret ve iftiraya uğramıştır.

- Sosyal veya evrensel baskılar, İslam’ın temel hükümlerini değiştirmede zerre kadar etkili olamaz

Sosyal veya evrensel baskılar, İslam’ın temel hükümlerini değiştirmede zerre kadar etkili olamaz. İnsan hakları, nesilleri bozan ahlaksızlığı meşrulaştırmaya alet edilemez. Varlıkların doğasını inkâr eden, bozan davranış ve tutumlar, tercih olarak ifade ve ilan edilemez, savunulamaz ve teşvik edilemez. İslam dini, kadın ve erkeğin fıtratına uygun bir şekilde yaşamasını ister.

İslam’ın insanlığa tavsiye ve men ettiği hususlar ve ortaya koyduğu kaideler, sadece insanlığın müşterek menfaatine yöneliktir. Fert ve toplum dengesinin kurulması ve korunmasında İslam dininin bin 400 yıllık etkisi vardır. Ve bu etki kültürel genlerimize kadar işlemiş, manevi mayamızı oluşturmuştur. Toplum vicdanının da bir yansıması olan bu kabuller dünyamız, bizi biz yapan en temel özelliğimizdir. Manevi değerlerimizi değiştirmeye, itibarsızlaştırmaya çalışmak, dinen büyük günah olduğu gibi milli olarak da sosyo - kültürel bir ihanettir.

Bu manada Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Prof. Dr. Ali Erbaş, hem 1.400 yıllık inanç ve kültürel derinliğe hem de toplum vicdanına ses olmuştur. Sayın Prof. Dr. Ali Erbaş’ın yanında durmaya, sesine ses vermeye devam edeceğimizi Tokat Sivil Toplum Kuruluşları olarak kamuoyuna saygıyla duyururuz."

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (1)
Egeli 1 yıl önce
Erbaş doğruyu söyledi ve söyleyecek tabiki.