banner261

banner250

Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri sürüyor

“Mevlid-i Nebi Haftası” kapsamında yurt içinde ve yurt dışında “Peygamberimiz ve Vefa Toplumu” temalı etkinlikler düzenleniyor.

Teşkilat Haberleri 21.10.2021, 11:36
Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri sürüyor
© Diyanet Haber

“2021 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası” coşkusu yurt içinde ve yurt dışında devam ediyor.

Yurt içinde il ve ilçe müftülükleri, yurt dışında ise ataşe, müşavirlik ve koordinatörlükler, haftanın teması olan “Peygamberimiz ve Vefa Toplumu” konulu etkinlikler düzenliyor.

Karaman

Karaman İl Müftülüğü “2021 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası” etkinlikleri kapsamında “Peygamverimiz ve Vefa Toplumu” konulu konferans düzenledi.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi 15 Temmuz Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa Konya İl Müftüsü Doç. Dr. Ali Öge konuşmacı olarak katıldı.

Konya Müftüsü Öge, “Vefanın gereği olarak bu vatanı bizlere emanet eden şehitleri rahmetle yad ediyoruz. Vefa kavramı; sevgide, dostlukta, arkadaşlıkta devamlılık anlamına gelmektedir. Zikretmek, tefekkür etmek ve şükretmek de vefa içerisinde yer alır. Peygamber Efendimizin; ‘Allah’a şükreden bir kul olmayayım mı?’ ifadesi, Rabbine karşı vefa duygusunu ön plana çıkarmaktadır. Biz de vefalı bir peygamberin ümmeti olarak, onun sünnetini yaşatmak, adını duyduğumuzda salat-ü selam getirmek ve emaneti olan Kur’an-ı Kerim’e sahip çıkmakla vefamızı göstermeliyiz.” dedi.

Konferansa Karaman Vali Yardımcısı Mehmet Özmen’in yanı sıra din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

Program, hafta dolayısıyla Kur’an kursu öğrencileri arasında düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere hediye takdimi ile son buldu.

Kars

Kars İl Müftülüğü, “Mevlid-i Nebi Haftası” dolayısıyla Kars 75.Yıl Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Okulu’nda eğitim gören engelli çocuklarla bir araya geldi.

İl Müftülüğü Engelli Koordinatörlüğünce organize edilen ziyarette İl Müftüsü Yusuf Eviş, çocuklarla yakından ilgilenerek “Hz. Peygamberin Engellilere Vefası” konulu sohbet gerçekleştirdi.

İl Müftüsü Eviş, “Sevgili Peygamberimizin söz ve davranışlarından, engelli olan kardeşlerimizin toplumdan soyutlanmaması ve sürekli ilgi göstererek onları hayata bağlamamız gerektiğini öğrenmekteyiz. Hz. Peygamberin engellilere vefası, bize büyük örnek teşkil etmektedir.” dedi.

Müftü Eviş, çocuklara gül ve çeşitli hediyeler takdim etti.

Kilis

Kilis İl Müftülüğü, “Mevlid-i Nebi Haftası” etkinlikleri kapsamında Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün hizmet modelinden faydalanan ailelere yönelik seminer düzenledi.

Kilis Sosyal Hizmet Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen seminerde İl Müftü Yardımcısı Recep Çarpar, “Peygamberimiz ve Vefa Toplumu” temasıyla katılımcılara hitap etti.

Üniversite ve hafızlık öğrencilerine Mevlid-i Nebi ziyareti

Öte yandan Kilis Müftülüğü İl Gençlik Koordinatörlüğü, üniversite öğrencileri ve Kur’an kursu öğrencilerine yönelik ziyaretler düzenledi.

“Mevlid-i Nebi Haftası” münasebetiyle gerçekleştirilen ziyaretlerde İl Gençlik Koordinatörü Ayşe Özdemir, “Peygamberimiz ve Vefa Toplumu” konulu sohbet etti.

Hakkari

Hakkari İl Müftülüğü “Peygamberimiz ve Vefa Toplumu” konulu konferans düzenledi.

“2021 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası” dolaysıyla Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen program Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı, İl Müftü Vekili Mehmet Ali Yiğit’in açış konuşması ile devam etti.

 İl Müftü Vekili Yiğit, “Vefa, hak sahibine hakkını vermektir. Şükrederek nimetin kadrini bilmektir. İnsanın Rabbine, peygamberine, ailesine ve çevresine değer vermesidir.” dedi.

“Peygamberimiz ve Vefa Toplumu” konulu sinevizyon gösteriminin ardından TOBB Hüseyin Çelik Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Abdulkerim Yaşar, “Peygamberimiz ve Vefa Toplumu” konulu konferans verdi.

Yaşar, “Vefa, kişinin varlık alemindeki yerini ve varlığını idrak etmesidir, verdiği söze sadık kalmasıdır. Her konuda olduğu gibi ahde vefanın da en güzel örneği olan Hz. Muhammed (s.a.s.) hadis-i şerifte emin insanı tarif ederken, ‘kişinin elinden ve dilinden emin olduğu kişi’ olarak tanımlamaktadır. Vefanın en güzeli, aile ortamında başlar. Kişinin anne ve babasının duasını alması vefadır, özü ve sözünün bir olması vefadır, doğayı koruması, dağları, nehirleri, şehirleri temiz tutması vefadır.  Şükrederek nimetin kadrini bilmesi vefadır.” ifadelerine yer verdi.

Konferansın ardından Camiler ve Din Görevlileri Haftası ile Mevlid-i Nebi Haftası kapsamında düzenlenen yarışmalarda ve “Ahilik ve Helal Bilinci” temalı ortaokullar arası resim yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Çorum/Sungurlu

Çorum Sungurlu İlçe Müftülüğü “2021 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası” dolayısıyla “Peygamberimiz ve Vefa” temalı şiir yarışması düzenledi.

Ortaokul ve lise öğrencileri arasında gerçekleştirilen yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri İlçe Müftüsü İbrahim Köksal tarafından takdim edildi.

Bartın/Ulus

Bartın Ulus İlçe Müftülüğü “Peygamberimiz ve Vefa Toplumu” konulu konferans düzenledi.

Konferansa Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı konuşmacı olarak katıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)