banner250

banner255

Hafızlık, Kur’an’ı ezberlemenin yanında manasını anlamayı ve gereğince amel etmeyi gerektirir

Samsun Aşıkkutlu Eğitim Merkezi Müdürü Metin Koca, Samsun İl Müftülüğü tarafından koordine edilen, "Kur’an Kurslarında Hafızlık Eğitimi Alan Öğrencilere Yönelik Çevrimiçi Eğitim Programı"nda hafızlarla buluştu.

Teşkilat Haberleri 29.12.2020, 16:53
Hafızlık, Kur’an’ı ezberlemenin yanında manasını anlamayı ve gereğince amel etmeyi gerektirir
© Diyanet Haber

Samsun İl Müftülüğü koordinesinde düzenlenen çevrimiçi eğitim programı kapsamında hafızlık eğitimi alan öğrencilerle buluşan Aşıkkutlu Eğitim Merkezi Müdürü Metin Koca, "İnsanlık olarak zor bir süreçten geçiyoruz. Sizler bu zor süreçte hafızlık eğitimine devam ediyorsunuz. Fakat olan da hayır vardır deyip önümüze bakmak zorundayız. Bu günleri fırsatlara dönüştürmeliyiz." dedi.

Hafızlık hocaları ile hafızlık öğrencilerine ve ailelerine bazı tavsiyelerde bulunan Koca, şöyle devam etti:

"Bir eğitimci olarak hafızlık hocalarımdan ricam; hafızlarımıza kadim kültürümüzde olduğu gibi Karabaş Tecvidini ezberletelim ki; Kur’an-ı Kerim’i tecvid kaidelerine göre daha güzel okusunlar ve ömür boyu önemli bilgileri unutmasınlar.

Bir baba olarak hafız kardeşlerimin ailelerinden istirhamım; çocuklarınızı sevin ve onlara güvenin. Onlara sevginizi öperek, koklayarak, sarılarak ve onlarla zaman geçirerek gösterin. Fakat sevginizi onlar uyurken göstermeyin. Korkmayın, sevgiden çocuklar şımarmazlar. Fakat sevgisizlik ve ilgisizlikten çiçekler bile solar.

Bir hafız olarak hafız kardeşlerime tavsiyem; kendinize hedefler belirleyin. Hedefleriniz doğrultusunda hayaller kurun, okumalar yapın ve araştırın. Sizler yarın söz sahibi olacaksınız. Onun için bu günlerden hedefinizi belirlemelisiniz. Ne olursanız olun, hafız olduğunuzu asla unutmayın. Hafız olmak demek sadece Kur’an’ın metnini ezberlemek değildir; manasını anlamayı ve muhtevasına vakıf olup gereğince amel etmeyi de unutmamalıyız."

Çevrimiçi düzenlenen seminere, Kur’an kursu öğreticileri ve 500'ün üzerinde hafızlık öğrencisi ile aileleri katıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (14)
Fahrettin Akçiçek 8 ay önce
Allah razı olsun. Verimli bir seminer di. Çok faydalı oldu. İnşAllah en kısa zamanda tekrar buluşuruz.
Adem KESKİN 8 ay önce
karabaş dedemizden Alah razı olsun.karabaşı bilmek tecvidi bilmenin enkestirme ve en sağlam yoludur
Rüstem EDİS 8 ay önce
MaşAllah Hocama Rabbim emeklerini zayi etmesin...Hocam Kuran'ı Kerim' in güzel okunmasında mutlaka karabaş tecvidi öğrenilmesi ,bilinmesi ve anlaşılması diyor çok da doğru söylüyor ,bizlerde öğrencileri olarak mutlaka #Karabaş Tecvidi# diyoruz... &
Hafiz İbrahim kula 8 ay önce
Allah razı olsun sizden sayın müdürüm saygılarımla selamlıyorum sayın müdürüm cok güzel bir konulara deginmişsiniz dogru karabas tecvidi ezberlenmeyince tecvidi anlamak zor Allah rahmet eylesin mustafa keskiner hocam bize ezberletmişti SLM ve dua ile Allah'a emanet olun saygılarımla selamlıyorum
ZAFER KALAZ 8 ay önce
Sayın hocamızın bir eğitimci olarak bu işi en iyi bilenlerden biri olduğuna şahidim. Yazdıklarına yürekten katılıyorum.
Tayyar TÜRKEL 8 ay önce
Karabaş tecvidi bu işin özü'dür . Hocamızın bunu tekrâren bizlere hatırlatması büyük önem arz etmektedir . Hafızlık yapan ve ihl de okuyan kardeşlerimizin yüzeysel olarak değil işi özünden okuyup uygulaması ve gelecek nesillere aktarması kaybettiğimiz zamanı kazanmamıza sebep olacaktır hocamıza teşekkür ederiz .Allah tüm hocalarımızdan râzı olsun. Vefât edenlere de rahmet eylesin...
İsmail erdogan 8 ay önce
Ağzınıza sağlık müdürüm siz bu işin uzmanisiniz maasAllah
Adem Demir 8 ay önce
Değerli hocam! Hocalarımız ve öğrencilerimiz sizlerin birikimininden mutlaka istifade etmişlerdir. Sizin her zaman ifade ettiğiniz gibi Kerim Kitabımızı temelini oluşturan Karabaş Tecvidi ve Cezerinin beyitleri hafızlıktan önce mutlaka okutulmalı ve ezberletilmelidir. Bunları tekrar gündeme getirdiğiniz içinTeşekkür ederiz muhterem hocam.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?