banner331

banner319

Hafızlar geleceğe nefes oldu

"11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü" dolayısıyla Diyanet İşleri Başkanlığı koordinesinde "81 İlde 81 Bin Hafız Fidanla Buluşuyor" sloganıyla binlerce fidan dikildi.

Teşkilat Haberleri 12.11.2021, 11:22
Hafızlar geleceğe nefes oldu
© DİHA

"Milli Ağaçlandırma Günü" dolayısıyla ülke genelinde saat 11.11'de 81 ilde aynı anda gerçekleştirilen etkinliklerde 252 milyon fidan toprakla buluştu.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı koordinesinde; "Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes" sloganıyla düzenlenen fidan dikim etkinliklerine, "81 İlde 81 Bin Hafız Fidanla Buluşuyor" projesiyle destek oldu.

Proje kapsamında; "81 İlde 81 Bin Hafız Fidanla Buluşuyor" sloganıyla, il ve ilçe müftülüklerine bağlı Kur'an kurslarında hafızlık eğitimine devam eden öğrenciler adına 81 ilde 81 bin fidan dikildi.

Ankara

"Milli Ağaçlandırma Günü" kapsamında "Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes" sloganıyla Ankara'da binlerce fidan dikildi.

Yenimahalle'de gerçekleştirilen fidan dikim etkinliğine Ankara Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğü rehberliğinde Mehmet Akif,  Beştepe,  Zübeyde Hanım, Gazi, Sabancı ve Yenimahalle Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarında kalan üniversite öğrencileri katıldı.

Ağrı

Ağrı İl Müftülüğüne bağlı Kur'an kurslarında hafızlık eğitimi alan öğrenciler, "11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü" dolayısıyla düzenlenen etkinlikte yüzlerce fidan dikti.

Ağrı Valisi Dr. Osman Varol'un katılımıyla TRT Parkı ve Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi kampüsünde düzenlenen fidan dikim etkinliğinde hafızlarla bir araya gelen İl Müftüsü Tandoğan Topçu, "Peygamber Efendimiz (s.a.s.), 'Sizden herhangi biriniz, kıyamet kopuyor olsa dahi elindeki fidanı diksin.' buyuruyor. Bizler çevreci bir peygamberin ümmeti; ağaca, yeşile ve çevreye önem veren dinin mensuplarıyız. Bu tür etkinliklerde en önde biz olmalıyız. Amacımız; günümüz ve geleceğimiz için çevremizi temiz ve yeşil tutmaktır." dedi.

Bingöl

Ülkemizin orman varlığına katkı sağlamak ve gelecek nesillere daha yeşil bir Türkiye bırakmak amacıyla düzenlenen etkinlikler kapsamında Bingöl'de Kur'an kursu öğreticileri ile öğrenciler, İl Müftü Vekili Hanife Miran'la birlikte onlarca fidan dikti.

Bitlis

"11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü" dolayısıyla Tatvan'da düzenlenen fidan dikim etkinliğinde din görevlileri ve hafızlık Kur'an kursu öğrencileri onlarca fidan dikti.

Düzce

Türkiye'de ağaç ve orman sevgisini geliştirmek, toplumun bütün kesimlerinin çevreye olan duyarlılıklarına katkı sağlamak ve toplumda çevre konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla ülke genelinde düzenlenen fidan dikme etkinliğine Düzce Müftülüğü de destek oldu.

Düzce Musababa Köyü kırsalında gerçekleştirilen etkinlikte İl Müftüsü Rüstem Can, Müftülük personeli ve hafızlık Kur'an kursu öğrencileri ile birlikte fidan dikti.

Eskişehir 

Eskişehir'de, Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü koordinasyonunda "11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü" dolayısıyla ülke genelinde gerçekleştirilen "Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes" kampanyası kapsamında fidan dikim etkinliği düzenlendi. 

Odunpazarı Sarısungur Mahallesi Ağaçlandırma Alanı'ndaki etkinlikte İl Müftüsü Bekir Gerek, İl Müftü yardımcıları, ilçe müftüleri, Kur'an kursu öğreticileri ve öğrenciler, din görevlileri, üniversite öğrencileri, TDV kadın ve gençlik kolları ile TDV gönüllüleri yüzlerce fidan dikti.

Giresun

İlçe Müftüsü Yavuz Koçak, Diyanet İşleri Başkanlığı rehberliğinde "81 Bin Hafız Fidanla Buluşuyor" projesi kapsamında Espiye Çepni Köyü'nde fidan dikme etkinliğine katıldıklarını söyledi.

Hakkari

"11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü" dolayısıyla Hakkari'de fidan dikme etkinliği düzenlendi.

Hakkari Valiliği koordinesinde gerçekleştirilen etkinlik kapsamında Ahmed-i Hani Kur'an Kursu öğretici ve öğrencileri fidan dikti.

Hakkari Valisi İdris Akbıyık, fidan dikme kampanyasına destek veren öğrencilere teşekkür etti.

Öğrencilerle birlikte fidan diken İl Müftü Vekili Mehmet Ali Yiğit, "İslam, ağaç dikmeye büyük önem vermiştir. Hz. Peygamber (s.a.s.) her meselede olduğu gibi bu konuda da ashabına tavsiyelerde bulunmuş ve yaptıklarıyla günümüz insanlarına ışık olmuştur." dedi.

İstanbul

İstanbul'da "11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü" kapsamında binlerce fidan toprakla buluştu.

Adalar İlçe Müftüsü Adem Özdemir, "11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü dolayısıyla Başkanlığımızın, '81 İlde 81 Bin Hafız Fidanla Buluşuyor' projesi çerçevesinde Heybeliada Yatılı Hafızlık Erkek Kur'an Kursu öğrencilerimizle birlikte yaz aylarında çıkan yangında zarar gören Heybeliada Çam Limanı mevkisine yüzlerce fidan dikimi gerçekleştirdik." dedi.

İzmir

Bornova Yakaköy Mahallesi'nde düzenlenen fidan dikim etkinliğine İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İl Müftüsü Salih Sezik, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri, hafızlık öğrencileri, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

Etkinlikte yapılan konuşmaların ardından binlerce fidan toprakla buluşturularak can suyu verildi.

Karaman 

"11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü" dolayısıyla Karaman'da düzenlenen fidan dikme etkinliğinde din görevlileri ve hafızlık Kur'an kursu öğrencileri binlerce fidanı toprakla buluşturdu.

Fidan dikim etkinliğine İl Müftüsü Faruk Gürbüz de katıldı.

Şanlıurfa

Şanlıurfa'da "Milli Ağaçlandırma Günü" dolayısıyla binlerce fidan toprakla buluşturuldu.

Karaköprü İlçesi Mustafacık Mahallesi'nde "Bugün Fidan, Yarın Nefes" sloganıyla fidan dikim etkinliği düzenlendi.

Etkinlikte İl Müftü Yardımcısı Osman Ekşioğlu, Karaköprü İlçe Müftüsü Mehmet Koç, Haliliye İlçe Müftüsü Abdulhekim Öz, şube müdürleri, daire personeli, din görevlileri ve TDV Kagem yetkilileri ile hafızlık öğrencileri onlarca fidan dikti.

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (0)