banner250

banner203

Eğitim merkezi dini yüksek ihtisas merkezine dönüştürüldü

Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Denizli Müftü Ahmet Hulusi Efendi Eğitim Merkezi Müdürlüğü, Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürlüğüne dönüştürüldü.

Teşkilat Haberleri 16.03.2021, 16:18
Eğitim merkezi dini yüksek ihtisas merkezine dönüştürüldü
© Diyanet Haber

Denizli İli Merkezefendi İlçesi Bahçelievler Mahallesi'nde bulunan ve 2012 yılı Eylül ayından bu güne Diyanet İşleri Başkanlığı personeline yönelik "Vaizler Hizmet İçi, Tashih-i Huruf, Tashih-i Huruf Rehber Öğreticiler, Mesleğe Hazırlık, Kur’an-ı Kerim Hizmet İçi ve Hazırlayıcı Eğitim" gibi kurslar düzenleyen Denizli Müftü Ahmet Hulusi Efendi Eğitim Merkezi Müdürlüğü, yeni ve modern hizmet binasının tamamlanmasıyla birlikte Diyanet İşleri Başkanlığı onayıyla Denizli Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürlüğüne dönüştürüldü.

22.04.2018 tarihinde dönemin Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın katılımlarıyla temeli atılan Denizli Dini Yüksek İhtisas Merkezi ve Sosyal Tesisleri Kompleksi inşaatında sona gelindi.

2021 yılı Mart ayı içerisinde yüklenici firma tarafından teslimi yapılacak olan Dini Yüksek İhtisas Merkezi için dönüşüm süreci tamamlandı. Çevre düzenlemesi ve tefrişat çalışmalarına hız verilen Dini Yüksek İhtisas Merkezi hizmet binasının resmi açılışı için öngörülen tarihin Haziran 2021 olarak planlandığı belirtildi.

Kompleks hakkında Diyanet Haber'e açıklamalarda bulunan Denizli Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Dr. Mustafa Acar, hizmete girdiğinde alt yapısı itibarıyla Diyanet İşleri Başkanlığının en büyük Dini Yüksek İhtisas Merkezlerinden birisi olacak kompleksin; eğitim, yurt ve idari bölümlerden oluştuğuna dikkati çekerek şu bilgileri paylaştı:

"Ana bina toplam 10 bin 395 metrekare arsa üzerinde inşa edildi. Eğitim ve idari bölümler bodrum ve zemin kat üzerine 4'er kat, yurt bölümü ise bodrum ve zemin kat üzerine 7 kattan oluşuyor. Dini Yüksek İhtisas Merkezi Hizmet Binası ve Sosyal Tesisleri projesinin birinci bölümünü eğitim bloğunda; yurt ve idari bölüm, kursiyerlerin konaklamaları için 20 adet, personel için de 20 adet olmak üzere sosyal tesisler yer alıyor. Eğitim bölümü 360 kişinin aynı anda eğitim görebileceği 20 adet 18’er kişilik derslik, 17 adet eğitim görevlisi çalışma odası, biri 166 diğeri de 113 kişilik olmak üzere 2 adet konferans salonu, bilgisayar odası, toplantı salonu ve kütüphaneden oluşuyor. İdari bölüm müdür, müdür yardımcıları, eğitim ve insan kaynakları birimi ile idari mali işler birimi şeklinde tasarlandı. Yurt bölümü 78 adet 3'çer kişilik, 20 adet 2'şer kişilik, 8 adet tek kişilik ve 8 adet süit oda ile dinlenme salonları, kafeterya, 500 kişilik yemekhaneden oluşuyor, bodrum katta ise spor salonu ve sosyal alanlar bulunuyor. Sosyal tesis ile kursiyer ve personel konaklama alanlarından oluşan tesis içerisinde kafeterya, spor salonu, mescit ve kütüphanenin bulunduğu ortak kullanım alanları da yer alıyor. Projenin ikinci etabında ise ihtisas ve hizmet içi eğitim kurslarına katılan Başkanlığımız personelinin uygulamalı eğitimlerinin yapılabilmesi amacıyla inşa edilecek uygulama camii, kursiyerlerin konaklamaları için 100 adet ve personel için 20 adet konaklama alanlarının yapılması planlanıyor."

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?