banner250

banner203

Berat Gecesi dualarla idrak edildi

İl ve ilçe müftülükleri "Berat Gecesi" dolayısıyla çok sayıda program düzenledi.

Teşkilat Haberleri 29.03.2021, 11:28
Berat Gecesi dualarla idrak edildi
© Diyanet Haber

Berat Gecesi dualarla idrak edildi.

İl ve ilçe müftülüklerince "Berat Gecesi" dolayısıyla ülke genelinde düzenlenen programlarda Kur'an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Bitlis

Bitlis Ulu Camii’nde düzenlenen Berat Kandili programında din görevlileri tarafından Kur'an-ı Kerim tilaveti sunuldu, Mevlid-i Şerif ve ilahiler okundu.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında maske ve mesafe kuralına riayet ederek camiyi dolduran vatandaşlar, salgın hastalığın son bulması için hep birlikte dua etti.

Berat Gecesinin Ramazan ayının müjdecisi olduğunu vurgulayan İl Müftüsü Mehmet Feysal Geylani, “Berat Gecesi, bizlere Rabbimizin affediciliğine sığınmayı, kendimize, ailemize, kardeşlerimize ve tüm kâinata karşı onarıcı ve bağışlayıcı olmayı öğretir. Zira Berat, kırılan kalpleri onarma, dargınlık duvarlarını yıkma, kin, nefret ve intikam duygularını aşma günüdür. Yaratan’ın affına erebilmek için, yaratılanı affetme günüdür. Berat, arzularımızın, hevâ ve heveslerimizin, bencilliklerimizin etkisinden, nefsimizin esaretinden kurtulma gecesidir. Nefis ve şeytanın hile ve tuzaklarına karşı teyakkuzda olma bilincini diri tutma vaktidir. Bütün bunlara riayet ettiğimizde Berat Gecesi, Yüce Rabbimiz katında beratımıza ulaşacağımız kutlu bir gece olacaktır.” dedi.

Çorum

Ramazan’ın müjdecisi olarak kabul edilen Berat Kandili, Çorum’da dualarla idrak edildi.

Çorum il ve ilçe müftülüklerince düzenlenen programlarda din görevlileri tarafından Kur'an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında maske ve mesafe kuralına riayet ederek Akşemseddin Camii’ni dolduran vatandaşlar, hep birlikte dua etti.

Kilis

Kilis Müftülüğü tarafından Merkez Hacı Cümbüş Camii’nde düzenlenen Berat Kandili programına çok sayıda vatandaş katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda Mevlid-i Şerif okundu, dualar edildi.

Salgın hastalığın son bulması için dua eden İl Müftüsü Abdurrahman Şahin, “Allah Resulü buyuruyor ki; ‘Berat Gecesi güneş battıktan sonra, Allah (c.c.) semaya tecelli eder ve derki; ‘Yok mu benden af isteyen onu bağışlayayım, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu benden derdi olup derman isteyen derman olayım, yok mu benden şifa isteyen ona şifa vereyim.’ Rabbim güneş doğana kadar biz kullarına böyle seslenir. Özellikle bu zor günlerimizde, insanlığın karşı karşıya kaldığı bu zor imtihanda, bu salgın hastalığın karşısında bizlere düşen, imanlı gönüller olarak bu meseleyi, bu sıkıntıyı kalbimizin tüm derinliklerinden arz etmemizdir. Aciz durumda olan biz kullar yapacağımız dua, gönülden yakarış ile beraber Yüce Rabbimizin Şafi ismini tecelli ettirmeye çalışmalıyız. Rabbim bu geceyi hepimize güzel ifa ve ihya etmeyi nasip eylesin inşallah.” diye konuştu.

Hakkari 

Hakkari Yüksekova İlçe Müftülüğünce Merkez İhsaniye Camii’nde kandil programı düzenlendi.

Rahmet ve mağfiret mevsimi Ramazan ayının habercisi Şaban ayının 15. Gecesi Berat Kandili münasebetiyle yapılan programda Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif okundu,  ilahiler söylendi.

Programda konuşan Yüksekova İlçe Müftüsü Şakir Şahin, “Berat gecesi kurtuluş, af ve arınma gecesidir. Af ve bağışlanma dilemek için bu tür gün ve gecelerin en iyi şekilde idrak edilmesi gerekir. Nefsimizi muhasebe etmek ve kötülüklerden arındırmak için bu geceyi ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirmenin gayreti içinde olalım.” ifadelerini kaydetti.

Şırnak

Şırnak İl Müftülüğü, Merkez Geylani Camii'nde "Miraç Kandili Özel" programı düzenledi.

Vali Ali Hamza Pehlivan’ın da katıldığı programda din görevlilerince Kur'an-ı Kerim tilaveti sunulup Mevlid-i Şerif ve ilahilerin okundu.

Program İl Müftüsü Ramazan Tolan'ın yaptığı dua ile sona erdi.

Muğla/Bodrum

Berat kandili, başta tarihi Kızılhisarlı Mustafa Paşa Camii olmak üzere Bodrum genelindeki camilerde düzenlenen programlarla idrak edildi.

Kuran-ı Kerim, ilahi ve mevlidi şeriflerin okunup vaazı nasihatlerin edildiği kandil programlarına, Bodrumlu vatandaşlar, yapılan dualara hep birlikte “Amin” dedi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?