banner250

banner246

Yıllardır özlemini çektiği gökyüzüne kavuştu

Suriye’de iç savaşın başladığı 2011 yılında Halep’te yaşadığı evin çatısına varil bombası düşmesi sonucu felç kalan ve iki ayağını da kullanamayan 53 yaşındaki Muhammed Hammudi, Türkiye Diyanet Vakfının kendisine hediye ettiği elektrikli tekerlekli sandalye ile yeniden hayata tutundu.

TDV 06.02.2021, 14:02
Yıllardır özlemini çektiği gökyüzüne kavuştu
© Diyanet Haber

İdlib’de çadır kentte eşi ve iki çocuğu ile birlikte yaşam mücadelesi verirken, kendisine uzatılan yardım eliyle hayata tutunan Hammudi, özlemini çektiği gökyüzüne kavuşmanın ve kendi başına özgürce dışarıda dolaşabilmenin mutluluğunu yaşıyor.

Türk Milleti'nin ve sivil toplum kuruluşlarının kendilerini hiçbir zaman yalnız bırakmadığını, bundan dolayı Türk Milleti'ne minnettar olduklarını ifade eden Hammudi, “Halep’te evimin çatısını tamir ederken rejim uçaklarının attığı varil bombası çatıya isabet etti ve yaralandım. Vücuduma isabet eden şarapnel parçaları sonucu iki bacağımı da kullanamaz hale geldim. Bir süre hastanede tedavi gördükten sonra eşim ve çocuklarımla birlikte İdlib’e göç ederek güvenli bölgelerde oluşturulan çadır kentlerde kaldım.” diye konuştu.

Türkiye Diyanet Vakfı yetkilileriyle tanıştıktan sonra savaş mağduru ve yetimler için yapılan Beytüsselam Kampı'ndaki konutlara taşındığını ve çadır kentlerde yaşamaktan kurtulduğunu belirten Hammudi, şöyle devam etti:

“Yürüyemediğim ve tek başıma dışarı çıkamadığım için vakıf yetkilileri elektrikli tekerlekli sandalye hediye etti. Allah onlardan razı olsun. Yatağa mahkum kaldığım için ayaklarımı kaybettiğim günden beri gökyüzüne, bulutlara, tek başıma dışarı çıkarak dolaşmaya, havayı teneffüs etmeye hasret kalmıştım. Tuvalet ihtiyacımı karşılayabilmek için de sonda takılı olması nedeniyle eşim de beni tek başına dışarı çıkaramıyordu. Her gün gökyüzünün maviliğinin hayalini kurar, bulutları güneşi düşünürdüm. Türkiye Diyanet Vakfı sayesinde yaklaşık 10 yıldır gökyüzüne olan hasretim sona erdi. Çok şükür şimdi istediğim zaman eşimin küçük bir yardımıyla arabama binip dışarı çıkabiliyor kamp içerisinde de olsa rahatlıkla dolaşabiliyorum. Allah razı olsun Türkiye Diyanet Vakfı, barınmadan gıdaya kadar her türlü ihtiyacımızı da karşılıyor.”

Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti 2. Başkanı İhsan Açık, Suriye’de bir yandan insani yardım alanında çalışmalar yürütürken bir yandan da savaşın parçaladığı, tahrip ettiği hayatları yeniden tamir etmeye çalıştıklarını söyledi.

Muhammed Hammudi’nin bunun en güzel örneklerinden birisi olduğunu belirten Açık, “Hayattan umudu kesmiş, belki de ölümü bekleyen bir insanın milletimizin yardımlarıyla yeniden hayata tutunmasına ve yaşam sevinciyle dolmasına vesile olduk. Bundan dolayı yapılan küçükte olsa bir yardım bu insanlar için çok büyük önem taşıyor. Bölgede bunun gibi binlerce örnek var. İmkanlarımız ölçüsünde, milletimizin verdiği destek doğrultusunda onlara yardımcı olmaya gayret ediyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?