banner199

banner103

Türkiye’den Sudan'a yardım eli

Sudan’da geçtiğimiz haftalarda etkili olan yağışlarla birlikte meydana gelen selin ardından yaşadıkları bölgeyi terk etmek zorunda kalan ailelere, Türkiye yardım eli uzattı.

TDV 09.09.2019, 10:11
Türkiye’den Sudan'a yardım eli
© Diyanet Haber
banner200

Başta Türkiye Diyanet Vakfı ve Türk Kızılay olmak üzere bölgeye Türkiye’den intikal eden yardım kuruluşları, Sudanda yetkili kuruluşlarla görüşerek öncelikle ihtiyaç tespitinde bulundu.

“Çok sayıda can kaybının da yaşandığı selin ardından kardeş Sudan halkına yardım etmek için bölgeye geldiklerini” söyleyen Türkiye Diyanet Vakfı Hayri ve Sosyal Hizmetler Uzmanı Mustafa Erdem, bölgede ihtiyaç tespitinde bulunarak önümüzdeki günlerde yardım faaliyetlerine başlayacaklarını bildirdi.

Erdem, “Kardeş Sudan halkının yaralarını sarmak üzere Türk yardım kuruluşlarımızla birlikte bölgeye intikal ederek yetkili kurum ve kişilerle görüşmeler gerçekleştirdik. Başta gıda yardımı olmak üzere sel nedeniyle mağdur olan ailelerin barınma ve insani yardıma ihtiyacı bulunuyor. Biz de bu alanlarda ihtiyaçlarını gidermeye çalışacağız.” dedi.

Kurban bayramının ilk gününden bu yana etkili olan yağışların ardından meydana gelen sel ile birlikte pek çok evin yıkıldığını ve hasara uğradığını belirten Erdem, Türkiye Diyanet Vakfı olarak kurban bayramında da ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırdıklarını söyledi.

Sudan’ın 16 farklı eyaletinde etkili olan selden bugüne kadar 320 bin kişi etkilendi

On binlerce evin yıkıldığı bölgede, binlerce kişi yaşadığı yeri terk etmek durumunda kaldı. 100’e yakın kişinin hayatını kaybettiği Sudan’da, hijyen kaynaklı hastalıkların da bölgede arttığı belirtilirken, sel mağduru Sudan halkının gıda ve barınma yardımına acil ihtiyacı bulunuyor.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)