banner250

banner246

Türkiye Diyanet Vakfı Suriye’de Yaraları Sarmaya Devam Ediyor

Suriye’de iç savaşın başladığı günden itibaren bölgede yaraları sarmak için bütün imkânlarını seferber eden Türkiye Diyanet Vakfı, milletimizin yardım elini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı sürdürüyor

TDV 20.09.2018, 15:55
Türkiye Diyanet Vakfı Suriye’de Yaraları Sarmaya Devam Ediyor
© Diyanet Haber

Türkiye Diyanet Vakfı, Suriye’de Umut Olmaya Devam Ediyor

Suriye’de iç savaşın başladığı günden itibaren bölgede olan Türkiye Diyanet Vakfı, yaraları sarmak için bütün imkânlarını seferber ediyor, milletimizin yardımlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için var gücüyle çalışıyor.
Bölgede eğitim, kalkınma, sağlık, tarım ve hayvancılık alanlarında kalıcı ve sürdürülebilir projeleri uygulamaya devam eden Türkiye Diyanet Vakfı, aynı zamanda insani yardımlarını da sürdürüyor. 

Bugüne kadar “Şimdi Suriye’ye Yardım Zamanı”, “Şimdi Türkmenlere Yardım Zamanı”, “Şimdi Yaraları Sarma Zamanı” ve “Halep’te İnsanlık Ölmesin” yardım kampanyalarıyla bölgeye toplam 200 milyon TL tutarında yardım ulaştırılırken, ayni olarak gönderilen yardım TIR’larının sayısı bin 850’ye ulaştı.

Yaptığı çalışmalarla Suriye’deki sosyal yaşamın devam ettirilmesine katkıda bulunan Türkiye Diyanet Vakfı, Suriye içerisinde hasar gören pek çok cami, okul ve işyerlerini yeniden inşa ederek halkın hizmetine sundu. İdlib, Azez, El Bab ve Afrin olmak üzere sınır ötesindeki dört farklı noktada koordinasyon merkezi açan vakıf,  bu merkezler vasıtasıyla bölge halkına yardım ulaştırıyor. 

İdlib’de 2 Bin Öğrenciye Eğitim

Vakfın Suriye’de zor şartlar altında yürüttüğü çalışmalar hakkında haber sitemize açıklamalarda bulunan Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Av. Mehmet Savaş Polat, İdlib’de olası bir göç hareketine karşı tüm önlemleri aldıklarını belirtti. Polat, “Şu an mevcut durumda İdlib’de yaşanacak olası bir göç hareketi durumunda TDV ekipleri olarak tüm önlemleri almış durumdayız. Olası bir göç durumunda insanlar sınıra ulaşmadan önce neler yapılabilir bu konuda sınır ötesindeki ekiplerimizle koordineli bir şekilde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.” dedi.

İdlib içerisinde eğitim ve insani yardım faaliyetlerine de devam ettiklerini belirten Polat, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“İdlip’de vakfımızın destekleriyle eğitim hayatına devam eden 2. Abdülhamit İlköğretim Okulu, Cine İmam Hatip Okulu, Beraimul İman Anaokulu, Recep Tayyip Erdoğan Yetimler Okulu ve Azez’deki Beraim Rehabilitasyon Merkezi’nde 2 bin çocuk eğitim görüyor. Bu öğrencilerin tüm kırtasiye ihtiyaçları da TDV tarafından karşılanıyor. 100 öğretmen de bu okullarda istihdam ediliyor. İdlib Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde 2 bilgisayar laboratuvarı ve tıp fakültesinde 2 uzaktan eğitim salonu kurduk. Haftada bin öğrenci yararlanmaya başladı. İdlib’de bulunan Hz. Ayşe Yetim Kampı’nda 160 kadın ve 400 çocuk, Selahattin Eyyubi Kampı’nda 100 ailenin bütün ihtiyaçları yine vakfımız tarafından karşılanıyor.”

Polat, İdlib içerisinde Türkiye Diyanet Vakfı tarafından açılan 4 ücretsiz giyim mağazası bulunduğunu ve her gün 70 bin ekmek ve temel ihtiyaç malzemesini ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıldığını kaydetti. 

“Suriye’de Eğitim Kalkanı Oluşturuyoruz“

Fırat Kalkanı bölgesinde vakıf tarafından sürdürülen çalışmalara da değinen Polat, “Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı bölgesinde yapılan bütün çalışmalar o bölgeyi ihya etmek içindir. Bölge içerisinde yer alan TDV, Azez ve El Bab Koordinasyon Merkezleri vasıtasıyla bölgede başta eğitim olmak üzere pek çok alanda çalışmalar yürüttük. Bunu oradaki çocukların eğitimsiz kalmaması için yapıyoruz. Çocukların ve gençlerin terör örgütlerine gitmemeleri için Türkiye, Suriye’de eğitim kalkanı oluşturuyor. Biz o çocuklar için boş alan bırakmamaya çalışıyoruz. Oradaki çocukların kültürleri ile ters düşmeyecek müfredat uyguluyoruz. Biz şimdi çocukların hafızasına bir resim çizdik, bu resim onların hafızasında ömür boyu kalacak.” diye konuştu.
Azez ve El Bab’daki kamplarda yaşayan 15 bin kişiye her gün sıcak yemek ve 90 bin ekmek dağıtıldığını söyleyen Polat, üç farklı noktada ücretsiz giyim mağazalarının da bulunduğunu ifade etti. 

113 Cami Onarılarak İbadete Açıldı

El Bab ve Afrin’de terör örgütlerinin saldırılarına maruz kalan 113 caminin onarımının Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından gerçekleştirildiğini belirten Polat, bölgede görev yapan din görevlilerinin maaşlarının da vakıf tarafından karşılandığını söyledi.

Afrin’de Yardım Çalışmaları Devam Ediyor

Türki Silahlı Kuvvetleri’nin başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı ile özgürlüğüne kavuşan Afrin’de Suriye içerisinde 4. Koordinasyon Merkezini açan Türkiye Diyanet Vakfı, bölgede yaşayan halka yardımlarını ulaştırmaya devam ediyor. 
Afrin’de ihtiyaç sahibi ailelere her gün 10 bin ekmek yardımı yapan vakıf, aynı zamanda ihtiyaç tespitinde bulunarak belirli aralıklarla bölge halkına insani yardım ulaştırıyor.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?