banner331

banner319

Türkiye Diyanet Vakfı'ndan 'zekat seferberliği'

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), vatandaşların, İslam’ın şartlarından biri olan zekat ibadetini yıl boyunca yerine getirebilmeleri için; “Kardeşliğimiz Zekatla Bereketlensin” temasıyla kampanya başlattı.

TDV 04.03.2021, 10:11
Türkiye Diyanet Vakfı'ndan 'zekat seferberliği'
© Diyanet Haber

Kampanya kapsamında açıklamalarda bulunan Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti 2. Başkanı İhsan Açık, "Hayır ve hasenatın toplumu kucaklayan yüzü, inanan insanların kardeşlik köprüsü, aynı zamanda iyilik yapmanın en etkili yollarından birisi zekattır." dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı iş birliğinde, hayırseverin zekat bağışlarını yurt içinde ve yurt dışında olabildiğince geniş kitlelere ulaştırmaya gayret ettiklerini belirten Açık, şunları kaydetti:

"Zekatın sadece ramazan ayında değil yılın her döneminde yapılabilecek bir ibadet olduğunu anlatmaya ve toplumda bu yönde bir bilinç oluşturmaya çalışıyoruz. Müslümanların bireysel ve toplumsal hayatına doğrudan temas eden dini vecibelerimizden birisi olan zekatın, doğru bir şekilde toplanarak gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması çok büyük önem taşıyor. Milletimizin zekat vermek için gerçek muhtaçları ve güvenilir kurumları aradığı bir dönemde Vakfımız, 'Kardeşliğimiz Zekatla Bereketlensin' projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında başta ülkemiz olmak üzere dünyanın farklı coğrafyalarında açlık, doğal afet, savaş ve şiddetin yaşandığı kriz bölgelerindeki milyonlarca kardeşimize zekatları güvenilir bir şekilde ulaştırıyoruz. Vatandaşlarımızın zekat ibadetini yıl boyunca yerine getirebilmesi, mal varlığının hesaplanıp ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasına yardımcı olabilmek için zekathesapla.tdv.org adresi ve mobil uygulamamız aracılığıyla vatandaşlarımıza hizmet veriyoruz. Hayırseverlerimiz kolaylıkla zekatlarını bağışlayabilir ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırabilirler."

- Veren el ile alan el arasında köprü oluyoruz

Türkiye Diyanet Vakfının zenginle fakiri bir araya getirdiğini belirten Açık, "Zekat veren kişi fakirliğin, sefilliğin, kimsesizliğin, sahipsizliğin açabileceği kötülük kapılarını kapatarak iyiliğe fırsat vermiş olur. Hayır sahibinin hiç tanımadığı, bilmediği, binlerce kilometre uzaktaki ihtiyaç sahibine ulaştıramayacağı yardımı, onun adına ulaştırıp hayır duası almasına vesile oluyoruz. Bir anlamda veren el ile aran el arasında köprü oluyoruz." diye konuştu.

"Küçük bir iyilik, çok büyük mutluluklara ve hayra dönüşebilir" ümidi ve düşüncesiyle hayırseverlerin zekatına talip olduklarını belirten Açık, vatandaşların ZEKAT yazıp 5601’e SMS göndererek 10 TL bağışta bulunabilecekleri gibi bagis.tdv.org adresinden veya TDV Bağış mobil uygulamasından da zekat bağışında bulunabileceklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner276
Yorumlar (0)