banner250

banner246

Türkiye Diyanet Vakfı'ndan koronavirüse karşı farkındalık çağrısı

Türkiye Diyanet Vakfı, Sağlık Bakanlığının koronavirüsten korunmaya yönelik almış olduğu tedbirlere dikkat çekmek, vatandaşların bilinçlenmesine katkı sağlamak için çalışma gerçekleştirdi.

TDV 19.03.2020, 21:28
Türkiye Diyanet Vakfı'ndan koronavirüse karşı farkındalık çağrısı
© Diyanet Haber

Küresel bir sorun haline gelen ve Türkiye’de hızla yayılan koronavirüse karşı devlet kurumlarının almış olduğu tedbirlere ek olarak sivil toplum kuruluşları da insanları bilgilendirerek virüsün etkilerini azaltmaya çalışıyor.

Bu kapsamda Türkiye Diyanet Vakfı, Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüsten korunmak, yayılımını önlemek için hazırladığı 14 maddelik tedbire katkı sağlamak üzere 14 maddelik tavsiye listesi hazırladı.

Virüsten korunmanın en önemli kuralları arasında yer alan hijyene dikkat edilmesi, sosyal mesafe ve ikili temasın azaltılması gibi konulara dikkat çekilen çalışmada, market alışverişi yapamayan veya diğer ihtiyaçlarını gidermekte zorlanan yaşlıların gözetilmesi, kamuoyunu yanlış yönlendirecek asılsız haberlere itibar edilmemesi, ibadet ve duaların evlerde yapılmasına özen gösterilmesi, evdeki zamanın aile bireyleriyle daha kaliteli bir şekilde geçirilmesi, başkalarının da ihtiyacı olduğu düşünülerek stok yapılmaması, çok yoğun günler geçiren sağlık çalışanlarının gereksiz yere meşgul edilmemesi ve kamu kurumları tarafından alınan tedbirlere azami derecede uyulması gibi konulara dikkat çekiliyor.

Yapılan çalışmada ayrıca eğitime ara verilmesi nedeniyle öğrencilerin evdeki eğitimlerini ihmal etmemeleri, sosyal mesafe ve ikili temasın azaldığı şu günlerde sıla-i rahimin telefonla aranarak yapılması konusuna da değiniliyor.

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (1)
Mustafa ovalı konya meram 1 yıl önce
Aglamak geldi içimden garipmi kaldın mabedim ne zormuş meger selasız cuma boş mescit kendimde bir suçluluk duydum bir hüzün bilemedik kıymetini yaziklar olsun bize
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?