banner203

banner250

TDV’den göç yolundaki ailelere acil yardım

Suriye’de rejim destekli gruplar tarafından İdlib’in güneyinde sivillere yönelik yapılan bombalı saldırılar nedeniyle yerleşim yerlerini terk etmek zorunda kalan ailelere, Türkiye Diyanet Vakfı yardım eli uzattı.

TDV 25.12.2019, 16:11
TDV’den göç yolundaki ailelere acil yardım
© Diyanet Haber

İdlib’in güneyinde yer alan Maaret el Numan bölgesine, Suriye rejim güçlerince havadan ve karadan yapılan bombalı saldırılar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan ailelere, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından acil gıda yardımı ulaştırıldı, zorlu kış şartlarında barınmaları için çadır kurulumu yapılarak gönüllü doktorlarca ailelerin tedavileri gerçekleştirildi.

Başta İdlib’in kuzeyinde yer alan ve Türkiye sınır noktasına yakın olan Sarmada, Babül Hava, Dana, Afrin ve Azez’e doğru göç eden ailelere gıda ve temel ihtiyaç malzemesi yardımlarını ulaştıran TDV ekipleri, son olarak ailelere acil barınma yardımında bulunarak 50 ailenin kalacağı çadır bölgesi oluşturdu ve gönüllü sağlık ekiplerince ailelerin tedavilerini gerçekleştirdi.

Son bir haftada İdlib’in güneyinden kuzeyine doğru göç etmek zorunda kalan sivillerin 200 bini aştığını söyleyen TDV Suriye görevlisi İsmail Yiğit, “İdlib’in güneyine rejim güçlerince hem havadan hem karadan yoğun bir bombardıman gerçekleştiriliyor. Bu bölgelerde yaşayan aileler saldırılar nedeniyle yaşadıkları yerleri kış mevsiminin getirdiği zorluklar içerisinde terk etmek zorunda kalıyor. Göçün başladığı ilk günden bu yana süreci ekiplerimizle birlikte takip ediyoruz. İlk olarak araçlarla gelen ailelere gıda yardımı ulaştırdık. Bu yardımların yanı sıra İdlib’in kuzeyinde yer alan Harbenuş bölgesinde ailelerin zorlu kış şartlarında barınabileceği çadır kamp alanının kurulumunu gerçekleştirdik ve gönüllü doktorlarımızla göç eden ailelerin muayenelerini yaparak, ilaç yardımında bulunduk.” dedi.

Göç eden ailelerin ilk olarak barınma ve temel yaşam malzemesi alanında acil yardıma ihtiyaç duyduklarını ifade eden Yiğit, ailelere yönelik yardımların devam edeceğini kaydetti. 

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Suriye’de gerçekleştirilen yardım çalışmalarına destek olmak isteyen vatandaşlar, SURİYE yazıp 5601’e SMS göndererek 10 TL tutarında destekte bulunabiliyor.

Daha yüksek miktarda bağış yapmak isteyenler ise bagis.tdv.org adresinden çevrimiçi olarak veya TDV banka hesap numaralarından bağış yapabiliyor.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?