banner250

banner246

TDV'den sınır kapısında gurbetçilere ikram

Türkiye Diyanet Vakfı Edirne Şubesi Kapıkule Sınır Kapısının girişine kurduğu stantla yurt dışından gelen gurbetçi vatandaşları karşılayarak su ve lokum ikramında bulunuyor.

TDV 20.07.2019, 12:37
TDV'den sınır kapısında gurbetçilere ikram
© Diyanet Haber

Edirne İl Müftüsü ve Türkiye Diyanet Vakfı Edirne Şube Başkanı Emrullah Üzüm, araçlarıyla binlerce kilometre uzaktan gelen ve vatan topraklarına ayak basan gurbetçileri ilk olarak Türkiye Diyanet Vakfı’nın karşıladığını söyledi.

Gurbetçi aileleri birkaç dakikalığına da olsa Vakfın standında misafir ettiklerini, yorgunluklarını almak için su ve lokum ikramında bulunduklarını anlatan Üzüm, şunları kaydetti:

“Vakfımızın gülen yüzünü, yurt dışında ülkemizi temsil eden kardeşlerimize yansıtmaya çalışıyoruz. Hiç beklemedikleri ve ummadıkları bir anda gelen küçük ikramlarımız gurbetçi vatandaşlarımızı hem şaşırtıyor hem de mutlu ediyor. Onların yüzlerindeki tebessüm ve mutluluğu görmek de bize güzel bir iş yaptığımızı göstermiş oluyor. Yaşadıkları ülkelerde ‘yabancı’ olarak adlandırılan vatandaşlarımızın öz yurtlarında da yabancılık çekmemelerini ve Türkiye’ye ayak bastıklarını hissetmelerini istiyoruz. Yaptığımız çalışma sonrasında aldığımız güzel tepkilerle bunu da başardığımıza inanıyoruz. Görevlilerimiz gündüz olduğu gibi gece saatlerinde de gurbetçilerimizi karşılamaya devam ediyor.”

Sınır kapısındaki işlemlerden dolayı zaman zaman kilometrelerce kuyruk oluşabildiğine dikkati çeken Üzüm, hem sıcak hava hem de uzun yolculukla birlikte yorulan, strese giren ve bunalan gurbetçilerin Türkiye Diyanet Vakfının güler yüzlü temsilcileriyle birlikte yapmış oldukları ikramlarla bir nebze olsun rahatladıklarını vurguladı.

Gurbetçileri karşılamada vakıf çalışmalarını anlatan küçük broşürler verdiklerini ve herhangi bir şekilde yardım veya bağış istemediklerini dile getiren Üzüm, “Biz talep etmiyoruz ancak yardımda veya bağışta bulunmak isteyen gurbetçilerimiz olursa onları da geri çevirmiyoruz. Standımızda görevli arkadaşlarımız makbuz karşılığında bağış kabul ediyor” diye konuştu.

Üzüm, Hz. Ali’nin (ra) “İnsanlar bilmedikleri şeylere düşmandırlar” sözünü hatırlatarak, şöyle devam etti:

“Türkiye Diyanet Vakfı olarak kendimizi ne kadar çok ve iyi anlatabilirsek o kadar çok dost kazanacağımıza inanıyoruz. Biz milletimizle dost, kardeş olmak istiyoruz. O nedenle ilk olarak bizi ve yaptığımız çalışmaları, onların destekleriyle ne kadar büyük işler başardığımızı bilmelerini istiyoruz. O nedenle de kendimizi anlatabilmek için böyle bir stant kurduk ve Elhamdülillah çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Bundan sonra da her yıl standımızı kurup gurbetçilerimizi karşılamaya devam edeceğiz.”

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Av. Mehmet Savaş Polat, Türkiye Diyanet Vakfının yurt içinde 1001 şubesi ve yurt dışında 145 ülkede eğitimden kültüre sosyal ve hayri hizmetlerden dini hizmetleri destekleme çalışmalarına kadar geniş bir alanda faaliyet yürüten dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi olduğunu söyledi.

Hayırsever milletimizin güçlü desteği ve vakfımıza gönül veren insanların gayretli çalışmalarıyla uluslararası bir STK haline gelen Türkiye Diyanet Vakfının, dünyanın dört bir yanında sürdürdüğü çalışmalarla din, dil, renk ve cinsiyet ayrımı yapmadan mazluma umut olduğunu ifade eden Polat, yeryüzünde iyiliğin egemen olması misyonu, ülkemizde ve yedi kıtada insanlığın hizmetinde bir vakıf olma vizyonu ile hareket ettiklerini vurguladı.

Bu doğrultuda Edirne şubesi tarafından gurbetçilere yönelik gerçekleştirilen çalışmanın takdire şayan olduğunu belirten Polat, “Mesai arkadaşlarımız ve gönüllülerimiz büyük bir hassasiyetle gurbetçilerimizi karşılama ve Vakfımızın tanıtımı yönünde büyük gayret sarf ediyor. Allah hepsinden razı olsun. Her birine özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?