banner203

banner250

TDV'den dev eser: Ebussuud tefsiri yayımlandı

Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi, Şeyhülislam Ebussuud Efendi’nin "İrşâdü’l-akli’s- selîm ilâ mezâya’l-Kitâbi’l-Kerîm" adlı eserini yayımladı.

TDV 19.10.2021, 12:54
TDV'den dev eser: Ebussuud tefsiri yayımlandı

Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi (TDV-İSAM), Şeyhülislam Ebussuud Efendi’nin "İrşâdü’l-akli’s- selîm ilâ mezâya’l-Kitâbi’l-Kerîm" adlı eserini yayımladı.

Şeyhülislâm Ebussuûd Efendi’nin (ö. 982/1574), tefsir tarihinde iz bırakan İrşâdü’l-akli’s- selîm ilâ mezâya’l-Kitâbi’l-Kerîm adlı eseri, Mehmet Taha Boyalık, Ahmet Aytep, Ziyaüddin el-Kaliş ve Muhammed İmâd el-Nabulsî tarafından ilk kez müellif nüshasından tahkik edilerek neşre hazırlandı ve "İkinci Klasik Dönem Projesi" kapsamında yayımlandı.

İSAM, İslam medeniyetinin müteahhirîn dönemini ilmî ve fikrî boyutlarıyla incelemek üzere 2012 yılında başlattığı "İkinci Klasik Dönem Projesi" çerçevesinde, İrşâdü’l-akli’s-selîm ilâ mezâya’l-Kitâbi’l-Kerîm adlı eserin tahkikli neşrini gerçekleştirdi.

Toplam 9 cilt, (5636 sayfa) olarak neşredilen eserin bir cildi, müellife ve esere dair kapsamlı bir inceleme (dirase) ve fihristlerden oluşuyor.

Kanûnî Sultan Süleyman döneminde ve sonrasında 30 yıla yakın şeyhülislamlık yapan Ebussuûd Efendi’nin tefsiri, önde gelen dirayet tefsirleri arasında yer alıyor.

Eserin geçmişte yapılmış çeşitli baskıları ve neşirleri bulunmakla birlikte, ilk kez müellif nüshasından müellifin bini aşkın notuyla (minhüvât) birlikte, müellifin bütün kayıtları ve harekeleri korunarak İSAM tarafından gerçekleştirilen bu neşir, diğer neşirlerin eksikliklerini tamamlama ve hataları düzeltme yönüyle dikkat çekiyor.

Eser sert kapak ve prestij olmak üzere iki versiyon şeklinde İSAM yayınları ve TDV yayınları ortak yayını olarak okurun istifadesine sunuldu.

Türkçe jenerik, içindekiler, takdim ve önsöz için TIKLAYINIZ >>>

Daha Fazla >>>

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (1)
Ahmet Efe 2 ay önce
Şu tefsiri biri bana hediye etse ne güzel olur
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?