banner250

banner203

İyilik ve merhamet Hindistan'a ulaştı

Türkiye Diyanet Vakfı’ndan Hindistan’da selden etkilenen 2 bin 500 aileye insani yardım...

TDV 27.09.2018, 09:52
İyilik ve merhamet Hindistan'a ulaştı
© Diyanet Haber

Türkiye Diyanet Vakfı, Hindistan’ın güney batısında yer alan Kerala eyaletinde meydana gelen sel ve toprak kaymasının ardından bölgeye insani yardım ulaştırdı.

Milyonlarca kişinin etkilendiği afette, yüzlerce kişi yaşamını yitirirken, bölgede bulunan 22 bin ev hasar gördü, 7 bine yakın ev kullanılmaz hale geldi.

Ağustos ayında başlayan yoğun muson yağmurları sebebiyle meydana gelen afet sonrasında, Türkiye Diyanet Vakfı bölgeye insani yardım ulaştırdı.

Bölgedeki yardım çalışmalarını gerçekleştiren TDV ekibinden Yurtdışı İnsani Yardım Uzmanı Abdullah Uçak, afetten 1,5 milyon kişinin etkilendiğini ve bölgede insani yardım ihtiyacının halen devam ettiğini belirtti.

Bölgedeki durum hakkında bilgi veren Uçak, şunları kaydetti: “Hindistan’ın güney batısında yer alan Kerala eyaletinde meydana gelen sel ve toprak kayması sonucunda afette zarar gören bölgelere insani yardım ulaştırdık.

Bölge tarihinde ilk defa böyle şey ile karşı karşıya kaldı. Milyonlarca kişinin etkilendiği afette 434 kişi yaşamını yitirdi, 22 bin ev hasar gördü, 6 bin 800 ev tamamen kullanılamaz hale geldi ve 21 cami hasar gördü. Sel felaketinin yaşandığı sırada yollar ve evler sular altında kaldı. Selde mahsur kalanlar helikopterler ve bölgedeki balıkçı tekneleri vasıtasıyla kurtarıldı. Koçi Havalimanı bir süre kullanılamaz hale geldi. Türkiye Diyanet Vakfı olarak bölgede acil insani yardım çalışmaları başlattık ve bu kapsam da bir aileye yaklaşık bir ay boyunca yetebilecek düzeyde olan 300 gıda kolisi, içerisinde sabun, deterjan ve temizlik malzemelerinden oluşan 2 bin 500 hijyen paketi, sel mağdurları için bin adet kıyafet yardımı yaptık. Aynı zamanda evleri selde hasar gören 25 aileye de ev tadilatı için destek verdik.” dedi. 

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?