banner250

banner246

Fransa DİTİB'den Suriye’ye 539 'İyilik Konutu'

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) koordinesinde Suriyeli savaş mağduru aileler için 539 "İyilik Konutu" inşa edilecek.

TDV 29.06.2021, 14:59
Fransa DİTİB'den Suriye’ye 539 'İyilik Konutu'
© Diyanet Haber

Fransa Strazburg Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ile Strazburg Din Hizmetleri Ataşeliği ve bağlı dernekler iş birliğinde Suriyeli savaş mağduru aileler için 539 "İyilik Konutu" inşa edilmek üzere kampanya düzenlendi.

Strazburg Din Hizmetleri Ataşesi Ramazan Dolu, Strazburg’da yaşayan hayırseverlerin Suriye’de yaşanan iç savaş sonrası mağdur olan ailelerin yaşadıkları sıkıntılara duyarsız kalmadığını söyledi.

Başlattıkları yardım kampanyasının çok büyük ilgi gördüğünü ve 539 "İyilik Konutu" inşa edebilecek tutarda bağış toplandığını ifade eden Dolu, şunları kaydetti:

“Topladığımız yardımları Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 'Bir İyilik, Sıcak Bir Yuva' temasıyla yürütülen 'İyilik Konutları' projesine bağışladık. Burada yaşayan hayırseverlerimiz adına Suriye’de 539 'İyilik Konutu' yaptıracağız. Savaşın en acı yüzünü hisseden ve başlarını sokacak bir evleri dahi olmayan, çadır kentlerde yaşam mücadelesi veren kardeşlerimize bir nebze olsun yardımımız dokunmasını istedik. Yapılan konutlarla savaş mağduru aileler sıcak bir yuvaya kavuşmuş olacak. Onların mutluluğu bizim de mutluluğumuz oluyor. Biz de DİTİB ve Din Hizmetleri Ataşeliği olarak hem bize bağlı derneklerin hem de hayırseverlerin güvenine layık olmaya çalışıyoruz. Bizlere emanet ettikleri yardımları en hızlı ve doğru bir şekilde Vakfımız aracılığıyla yerine ulaştırmış oluyoruz.”

3 bin 804 İyilik Konutu tamamlandı

Öte yandan Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti II. Başkanı İhsan Açık, Suriye'de iç savaşın başladığı ilk yıllardan itibaren savaş mağduru ailelere Türk milletinin yardım elini uzatmaya gayret ettiklerini ifade etti.

Gıdadan giyime, yakacaktan hijyen paketine, eğitimden barınmaya kadar hayata dokunan her alanda bölgeye yardım götürdüklerine dikkati çeken Açık, şöyle devam etti:

"Çalışmalarımız arasında en çok önemsediğimiz konulardan birisi de 'İyilik Konutları' projesi. Tüm yaşanmışlıkları geride bırakmak zorunda kalan aileler, yanlarına alabildikleri birkaç parça eşya ile göç etmek zorunda kaldılar. Birçok aile çadırlarda çok zor şartlarda hayata tutunmaya çalışıyor. Bombalardan kaçan ailelerin yokluk ve sefaletin pençesine düşmemesi için gayret ediyoruz. Bu kapsamda başlarını sokacak sıcak bir yuvaları olsun diye tüm imkanlarımızla gayret ediyoruz. Çok şükür kampanyamız yurt içinde ve yurt dışında çok büyük ilgi görüyor. Strazburg DİTİB ve Din Hizmetleri Ataşeliğimizin bağışı da bunun bir göstergesi. Şu ana kadar toplamda 3 bin 804 İyilik Konutu'nu tamamlayarak ailelerimize teslim ettik. 3 bin 550 konutun yapım çalışmaları devam ediyor. İnşallah bunları da hızlı bir şekilde tamamlayarak çadırlarda hayata tutunmaya çalışan ailelerimizi sıcak bir yuvaya kavuşturmuş olacağız."

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?