banner250

banner246

Diyanet Vakfı yurtlarına yoğun ilgi

Türkiye genelinde 28 il ve 6 ilçede 59 yurt binasıyla üniversite öğrencilerine barınma hizmeti sunan Türkiye Diyanet Vakfı yurtlarına öğrenciler yoğun ilgi gösteriyor.

TDV 19.06.2019, 14:11
Diyanet Vakfı yurtlarına yoğun ilgi

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Av. Mehmet Savaş Polat, yurt kayıtlarının başladığını belirterek hem öğrencilerin hem de ailelerin büyük bir teveccühü ile karşı karşıya olduklarını söyledi.

Bu yıl ülke genelindeki TDV yurtlarına 7 bin 354’ü kız, 3 bin 486’sı erkek olmak üzere toplamda 10 bin 840 öğrenci kabul edilmesinin planlandığını ifade eden Polat, erken kayıt döneminde bin 944 öğrenci kaydının yapıldığını vurguladı.

Yükseköğretim düzeyinde eğitim gören tüm öğrencilerin Türkiye Diyanet Vakfı yurtlarına başvuruda bulunabileceğini belirten Polat, TDV yurtlarında kalmak isteyen öğrencilerin https://www.tdvyurt.com.tr sayfasında bulunan ön kayıt formunu doldurarak başvurularını gerçekleştirebileceklerini dile getirdi.

Yurda kabul edilen öğrencilerden şartları uygun olanlara yurt ücretinde indirim, kurs desteği, kamp ve eğitim faaliyetleri gibi çeşitli destekler sağladıklarını ifade eden Polat, şunları kaydetti:

“Yurtlarımızda öğrencilere sadece konaklama hizmeti vermiyoruz. Aynı zamanda yurtlarımızda kalan gençlerimizi eğitiyor, bilgiyle donatıyor ve kişisel gelişimlerine katkı sunuyoruz. Özellikle ilahiyat alanında eğitim alan gençlerimizin bilinçlendirilmesi, bilgilendirilmesi noktasında ciddi bir altyapımız var. Bu alanda hizmet veren diğer teşkilatlar karşısında Diyanet İşleri Başkanlığımız ile birlikte gençlerimize daha büyük bir fayda üretmiş oluyoruz. Yurtlar konusunda verdiğimiz hizmetler, vatandaşlarımız tarafından yakinen müşahede ediliyor ve verdiğimiz hizmetlerin karşılığı olarak da yurtlarımıza olan ilgi her geçen gün artıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı olarak halkımızın güvenini kazanmış bir yapımız var.”

Aileler SMS ile bilgilendiriliyor

Yurtlarda aile sıcaklığını aratmayacak ortamlarda hizmet sunduklarını dile getiren Mehmet Savaş Polat, yurtlarda hafta içi kahvaltı ve akşam yemeği, hafta sonları ise kahvaltı, öğle ve akşam yemeği hizmetinin ücretsiz verildiğini söyledi.

 KYK tarafından TDV yurtlarında kalan öğrencilere beslenme ve barınma yardımı sağlandığına dikkati çeken Polat, şöyle devam etti:

“Öğrencilerimizin eğitim hayatlarını rahatlıkla sürdürebilmeleri için internet hizmetimiz, ders çalışma salonlarımız ve kütüphanelerimiz ile hizmet sunuyoruz. Ayrıca öğrencilerimizin güvenliği için tüm yurtlarımız güvenlik kameralarıyla donatılmış olup giriş-çıkış işlemleri parmak izi sistemi kullanılarak takip ediliyor. Öğrencilerimizin yurtlara girişleri ile ilgili velilere sms bilgilendirmesi yaparak çocuklarının durumundan haberdar olmalarını sağlıyoruz. Yurtlarımızda önceliklerimizden biri de öğrencilerimizin çeşitli sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunarak sadece akademik anlamda başarılı değil aynı zamanda sosyal yaşama dair de tecrübeler kazanmış donanımlı bireyler olmalarıdır. Bunun için yurtlarımızda, dil kursları, geleneksel sanat kursları, kültürel kursların yanı sıra seminerler, sportif faaliyetler, atölye etkinlikleri düzenliyoruz. Böylelikle toplumumuza gelecek nesillerin sağlam bir şekilde yetiştirilmesi, toplumun kaliteli bir şekilde inşa edilmesi anlamında çok ciddi bir hizmet katkımız oluyor.”

Türkiye’nin güvenini kazanmış bir teşkilat olan Diyanet İşleri Başkanlığı ile koordineli bir şekilde çalıştıklarını belirten Polat, yurtlarda kalan öğrencilerin dini anlamda doğru bilgiye doğru kaynaklardan hikmetli bir şekilde ulaşabilmelerine yardımcı olduklarını söyledi.

Polat, “Bu sayede, gençlerimiz üzerinde birtakım oyunlar oynayıp algısal operasyonlar yapmak isteyen FETÖ gibi karanlık mihrakların önünü kesmiş oluyoruz. Çünkü o teşkilatlar geçmişte bu gençlerin millî manevi duygularını sömürüp, onları manipüle ederek algı operasyonlarıyla insanları kendilerine bağlayıp çok büyük mağduriyetlerin yaşanmasına neden oldular. Bir daha bu şekilde mağduriyetlerin yaşanmaması için var gücümüzle çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Polat, yurtların yanı sıra Türkiye Diyanet Vakfı şubeleri olan il müftülükleri aracılığı ile ülke genelinde 51 il 90 ilçede 308’i kız, 150’si erkek olmak üzere toplamda 458 öğrenci eviyle de öğrencilere güvenli ve huzurlu bir ortamda barınma hizmeti sunduklarını söyledi.

Bu evlerde 2 bin 111’i kız, bin 42’si erkek olmak üzere 3 bin 153 öğrenci kaldığını belirten Polat, talep olması durumunda şubeler aracılığıyla yeni öğrenci evleri açarak gençlerin hizmetine sunmaya devam edeceklerini ifade etti.

Polat, Türkiye Diyanet Vakfının eğitim alanında yapmış olduğu faaliyetlere destek olmak isteyen vatandaşların "EĞİTİM" yazıp 5601’e SMS göndererek 10 TL tutarında bağışta bulunabileceği gibi bagis.tdv.org web sitesi üzerinden de online olarak bağış yapabileceklerini söyledi.

Ayrıca anlaşmalı bankalar ve PTT aracılığıyla da bağışta bulunulabileceğini de ifade eden Polat, alınan bağışların öğrencilerin eğitim giderlerinde kullanıldığını sözlerine ekledi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (1)
Hüseyin Hilmi Kurt 2 yıl önce
camiadan biri olarak yakından ilgileniyorum..TDV güven veriyor.huzur veriyor.artik TDV Yükseköğretim yurtlarında tartışmasız marka dir..dileğim lise dengi ve 4 ..6 yaş yurtların çoğaltılması..kolay değil lakin görünen eserlerin tüm yapılacakların teminatı olduğuna inancım tam.Allah yar ve yardımcınız olsun
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?