banner250

banner255

Diyanet Vakfı "Bir Damla Hayat" projesiyle umut oldu

Türkiye Diyanet Vakfı, temiz suya erişim sorununun yaşandığı 3 Afrika ülkesinde 17 yeni su kuyusu daha açtı. 

TDV 23.10.2018, 12:38
Diyanet Vakfı "Bir Damla Hayat" projesiyle umut oldu

Türkiye'de ve dünyanın 145 ülkesinde, eğitimden, kültüre, sosyal ve hayri hizmetlerden uluslararası insani yardım çalışmalarına kadar farklı alanlarda faaliyetler gerçekleştiren Türkiye Diyanet Vakfı, yoksulluk ve kuraklığın etkilediği coğrafyalarda açtığı su kuyularıyla da bir damla suya hasret insanların yardımına koşuyor.

Başlattığı “Bir Damla Hayat” projesi kapsamında bugüne kadar 15 farklı ülkede açtığı su kuyularıyla Asya ve Afrika’da yüzbinlerce insanının içme suyu ihtiyacını karşılayan Türkiye Diyanet Vakfı, Burkina Faso, Nijer ve Togo’da 17 yeni su kuyusunu daha bölge halkının hizmetine sundu. Suya ulaşmada problem yaşayan Müslüman nüfusun ağırlıkta olduğu Asya ve Afrika kıtalarındaki ülkelerde su kuyusu çalışmalarını yoğunlaştıran Türkiye Diyanet Vakfı, bugüne kadar 15 ülkede açtığı su kuyuları ile susuzluk sorunuyla karşı karşıya olan yüzbinlerce insana umut oldu. 

Bölgenin kalkınmasına katkı sağlanıyor

“Bir Damla Hayat” projesi kapsamında suya ulaşmada sıkıntı yaşanan bölgelerde TDV tarafından açılan su kuyuları, insanların su ihtiyacını karşılarken aynı zamanda bölgenin kalkınmasına da katkı sunuyor. 
Köy merkezinde açılan kuyular, halka zaman tasarrufu sağlarken aynı zamanda öğrencilerin eğitim sürekliliğini sağlıyor. Açılan su kuyularının hemen yanında hayvanların su içebileceği yerler yapılarak bölgenin geçim kaynağı olan hayvancılık faaliyetlerine de katkıda bulunuluyor. 

Açılan kuyular 30 yıllık su ihtiyacını karşılıyor

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından su kuyusu açılan bölgelerin büyük çoğunluğunda elektriğin bulunmaması nedeniyle kuyular güneş panelleriyle çalışıyor ve su pompaları ile çeşmelerden halkın kullanımına sunuluyor. Yaklaşık 120 metre derinliğinde açılan ana damar artezyen su kuyuları, bölgenin ortalama 20 ile 30 yıl arası temiz içme suyu ihtiyacını karşılayabilecek kapasiteye sahip. 

Yorumlar (12)
TÜRKİYE DİYANET VAKFI 7 ay önce
Su kuyusu ve Vakıf çeşmelerimizin maliyetleri ve inşaat süreçleri ülkeden ülkeye değişmektedir. Detaylı bilgiyi www.tdv.org ya da sukuyusu.tdv.org web sitelerimizden alabilir ve 0 312 416 90 00 no’lu çağrı merkezimizi arayarak hem bilgi alabilir hem de bağış yapabilirsiniz.
Ali Pzdemir 7 ay önce
Ali ozdemir afrika su kuyusu actirmak isteyorum maliyeti ne kadar olur selamlar
Kadir 1 yıl önce
Bir su kuyusu kaç sene duruyor kalıyor
Samet çakır 1 yıl önce
Selamun aleykum bi şu kuyusu açtırmak ne kadar maliyete oluyo acaba onu öğrenebilir miyim..
Ergül gül 2 yıl önce
Bir kuyu maliyeti nedir
Türkiye Diyanet Vakfı 2 yıl önce
Su kuyusu ücretleri bölgeden bölgeye değişmektedir. tdv@tdv.org adresine mail gönderebilir ya da
+90 312 416 90 00 numaralı telefonumuzu arayarak çağrı merkezimizden bilgi alabilirsiniz.
Teşekkür ederiz.
Ramazan Şahbaz 2 yıl önce
Su kuyusu actırmak istiyorum
0535 567 26 73
Ayfer coşkun 2 yıl önce
Ben emekli memurum bağışın belli bir miktarı varmı
Davidova Nadia 2 yıl önce
Afrikada su kuyusu açtırma ya kismi bagis yapmak istiyorum ama beceremiyorum
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?