banner250

banner246

Arakanlı kadınlar TDV eğitim kurslarında meslek öğreniyor

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Bangladeş Kutupalong kampındaki Arakanlı kadınlara yönelik açılan dikiş atölyesi ilk mezunlarını verdi.

TDV 09.03.2019, 22:26
Arakanlı kadınlar TDV eğitim kurslarında meslek öğreniyor
© Diyanet Haber

Türkiye Diyanet Vakfı, ülkelerinde şiddetten kaçarak Bangladeş’teki kamplarda zor koşullarda yaşayan Arakanlı Müslümanların yanında olmaya devam ediyor.

Vakıf tarafından kamplarda yaşayan kadınların zamanlarını değerlendirmeleri ve meslek edinmelerini sağlamak amacıyla açılan dikiş atölyesine katılan 40 Arakanlı kadın mezun oldu.

Günü yardım kuyruklarında veya hiçbir şey yapmadan geçiren Bangladeş'in Cox’s Bazar bölgesindeki kamplara sığınan Arakanlı Müslümanların birçoğu, başta Türkiye’den bölgede yardım faaliyetlerini sürdüren STK’ların katkılarıyla eğitimden, meslek edindirme kurslarına kadar pek çok sosyal aktivitelere katılma imkânı buluyor.

Özellikle çocuklar ve kadınlar için hiçbir sosyal imkânın bulunmadığı kamplarda, kadın ve erkeklerin düzenli işleri ya da meslekleri yok. Çocuklar ise eğitimden mahrum durumda.  Kamplarda yaşayan Arakanlı kadınlar için meslek edindirme ve maddi durumlarına katkıda bulunmak amacıyla Türkiye Diyanet Vakfı tarafından açılan dikiş atölyesi kurslarına katılan kadınlar üç aylık eğitimin ardından kurstan mezun olarak sertifika almaya hak kazandılar. Ayrıca kursiyerlere bir dikiş makinası da hediye edildi.

Kursiyerler tarafından atölyede dikilen kıyafetler ise kamplarda yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılacak.

“Hijyen sorununa çözüm olacak”

Arakanlı ailelerin kamplardaki en önemli sorunlarından biri olan hijyen nedeniyle ciddi hastalıklar baş gösteriyor. Türkiye Diyanet Vakfı açtığı meslek edindirme kursları kapsamında dikiş atölyesinin yanı sıra Türk Tepesi diye adlandırılan bölgede bir de sabun atölyesi kurdu. Kamplarda yaşayan mülteciler tarafından atölyede üretilen sabunlar kamp bölgesinde yaşayan ailelere ücretsiz bir şekilde dağıtılıyor.

TDV Yurtdışı Hayri Hizmetler Uzmanı Abdullah Uçak, buradaki insanların meslek edinmeleri için kurulan atölyeler sayesinde kursiyerlerin evlerine döndüklerinde bu işi yapabileceğini belirtti. Uçak, “Bizim hedefimiz insanlara temel insani yardım malzemesinin yanı sıra hem sosyal olarak hem de eğitimlerine katkı sağlamak” dedi.

Türkiye Diyanet Vakfı Arakanlı ailelerin yaşadığı Bangladeş kampları içerisinde mültecilerin temiz suya ulaşımından, eğitime kadar pek çok alanda yaşam şartlarını iyileştirilmesi için çalışmalar gerçekleştiriyor.

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?