banner250

banner246

600 kişilik Hristiyan kabile topluca Müslüman oldu

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Genel Müdürü Av. Mehmet Savaş Polat, Katılım Bankaları Birliğinin rakamlarına göre Türkiye’nin zekât kapasitesinin 55 milyar dolar olduğunu belirterek, “İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezinin tespitine göre İslam dünyasının zekât potansiyeli de 10 trilyon dolar. Bu kapasitelerin karşısında verilen zekât miktarı çok düşük.” dedi.

TDV 27.05.2019, 15:00
600 kişilik Hristiyan kabile topluca Müslüman oldu
© Diyanet Haber

Polat, yaptığı açıklamada, 1975’te kurulan vakfın 1001 şubesiyle 145 ülkede faaliyet gösterdiğini söyledi

Vakfın, Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olduğunu hatırlatan Polat, TDV’nin hayatın insana dokunduğu her alanında din, dil, ırk, renk ayrımı gözetmeksizin yardım götürdüğüne işaret etti.

Polat, mazlumlara, mağdurlara ve ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya çalıştıklarını dile getirerek şöyle devam etti:

“BM verilerine göre, geçen yıl Türkiye, dünyada en çok yardım yapan ülkedir. Bunun en büyük parçasıyız. TDV, Türkiye’nin insanlığa hizmet yolunda ortaya koyduğu misyon ve vizyonun büyük bir parçası. Ramazan ve Kurban Bayramı’ndaki çalışmalarımızla, milletimizin lobicilik faaliyetini de yürütmüş oluyoruz. Müslümanların merhamet kültürünü insalığa tanıtıyoruz. Mülteci kardeşlerimize, ihtiyaç sahiplerine, mazlumlara ve yurt dışında zorlu bölgelere ulaşan bir teşkilatız.”

Polat, İslam’ın yardımlaşma dini olduğunu vurgulayarak yaptıkları çalışmaların millete bereket ve hayır olarak döndüğünü anlattı.

“600 kişilik Hristiyan kabile topluca Müslüman oldu”

Din, dil ayrımı gözetmeksizin yapılan çalışmalarla gayrimüslimlerin kalplerinin İslam’a ısındığını ifade eden Polat, şöyle konuştu:

“Bu çalışmalar neticesinde de ihtida hikayeleri oluyor. Senegal’de geçen kurban faaliyetinde et dağıtımının yapıldığı 600 kişilik Hristiyan kabile topluca Müslüman oldu. Onların çocukları başkent Dakar’da hafızlık eğitimi alıyor. Gittiğimiz yerlerde İslam’ın merhametini ve kuşatıcı kültürünü tanıtıyoruz. Türkiye’de 81 il 725 ilçede, yurt dışında ise 98 ülkede 123 bölgede bu faaliyetleri yürütüyoruz.”

“Kardeşliğimiz Zekâtla Bereketlensin” projesi

Polat, TDV tarafından “Kardeşliğimiz Zekâtla Bereketlensin” projesi kapsamında “zekathesapla.tdv.org” internet sitesini kurduklarını anımsattı.

Sitenin, İslam’ın emirlerinden zekâtın hesaplanmasında kolaylık sağlayacağına dikkati çeken Polat, şunları kaydetti:

“Katılım Bankaları Birliğinin rakamlarına göre, Türkiye’nin zekât kapasitesi 55 milyar dolar. SESRİC’in tespitine göre, İslam dünyasının zekât potansiyeli de 10 trilyon dolar. Bu kapasitelerin karşısında verilen zekât miktarı çok düşük. ‘Zekât nedir, kime ne kadar verilir, nasıl hesaplanır, nereden tespit edilir?’ kısmını halkımıza anlatmak ve duyurmak için ‘zekât hesaplama modülü’ oluşturduk. Din İşleri Yüksek Kurulu üyelerimizin de desteğiyle zekât hesaplama web stesi oluşturduk. Vatandaşlarımız ‘zekat.tdv.org’ veya ‘zekathesapla.tdv.org’ sitesinde zekâtlarını hesaplayabilir. Aynı zamanda ramazan ayı içerisinde bağışçılar, 5601’e SMS göndererek fitre bağışında bulunabilir.”

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (12)
Engin 2 yıl önce
benim Alman arkadaşımda 53 yaşında müslüman oldu. Tüm görevlerinide eksiksiz yapıyor. Allah affetsin beni ben görevlerimi yapmıyorum.
Ekrem Yıldızlı 2 yıl önce
Ma şaa Allah. Ne güzel bir olay. Başarılarının devamını diler, hayırlara vesile olsun in şaa Allah (amin)
B.Ali ÇATALBAŞ 2 yıl önce
Bizler güven bunalımını aşıp;birbirimize itimad ettiğimiz zaman yukarıda okuduğumuz rakamlar reel ekonomiye dönüşecek inşaAllah.
Giyasettin adağa 2 yıl önce
inşAllah da dediginiz doğru dur kardeş
ben nice Zalimler gördüm zekat ve cami yardımı toplayip kendilerine köşkler ver hasil herş yapiyorlar Allah hakkın yanıda hiç şüphesiz
Abdusselam TAKDEMİR 2 yıl önce
Allah onlardan ve sebep olanlardan kabul buyursun.
Bizleri de bereketlerinden mahrum etmesin.
SUAT YIĞMATEPE 2 yıl önce
MaaşAllah Mehmet bey . Allah sizlerden razı olsun .
Semanur Karagöz Yavuz 2 yıl önce
MaşAllah... Allah emeği geçenlerden razı olsun.
İkbal ATILGAN Bozer 2 yıl önce
Tebrik ediyorum, Rabbim başarılarınızı daim eylesin.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın